Przejdź do treści

Podróże ku wolności

Malta – perła Morza Śródziemnego

    Dziś pragnę z Wami odwiedzić Maltę – niezwykłe państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym na południe od włoskiej Sycylii.

    Nie każdy z Was wie, że kraj ten jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy – bardziej nawet na południe niż niektóre miasta północnej Afryki.

    Jeśli zaś chcesz obejrzeć mój film na temat Malty, który krótko przedstawia niektóre sprawy omówione w tym artykule, to wejdź poniżej.

    Kilka słów o Malcie

    Wyspa Malta jest główną wyspą archipelagu Wysp Maltańskich, obejmuje ona prawie 78% powierzchni archipelagu i prawie 90% ludności państwa. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego zamieszkałymi wyspami Państwa Maltańskiego są jeszcze: Gozo i Comino, zaś archipelag obejmuje także szereg mniejszych, ale niezamieszkałych wysp, takich jak np. Wyspa św. Pawła.

    Dziś w Państwie Malta zamieszkuje prawie pół miliona ludzi, przy czym większość z nich żyje na wyspie Malta, zaś około trzydziestu kilku tysięcy mieszka natomiast na wyspie Gozo.

    Malta kojarzy nam się z wakacjami i słońcem, ponieważ leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Klimat ten charakteryzuje się krótkimi, bardzo łagodnymi zimami, długim okresem z letnimi temperaturami oraz trzystoma dniami słonecznymi rocznie.

    Ustrój Malty

    Malta jest republiką ze stolicą w pięknym mieście Valetta – będącym największym na świecie „muzeum pod gołym niebem” – nazwanym tak na cześć najsłynniejszego Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego – Jeana Parisot de la Valetta.

    Państwo to jest członkiem Unii Europejskiej i ma podpisany układ obronny z Wielką Brytanią. Walutą na Malcie jest Euro.

    Malta jest krajem rozwiniętym o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, dobrej jakości życia oraz wysokim wskaźniku zadowolenia mieszkańców z życia.

    I chyba nic w tym dziwnego, bo kraj ten ma dobrze rozwiniętą gospodarkę wolnorynkową oraz korzystny system podatkowy. Dlatego warto mu się bliżej przyjrzeć.

    Dlaczego Malta jest tak bogata kulturowo?

    Przez tysiące lat Malta była opanowywana przez różne cywilizacje. Można tu między innymi wymienić Fenicjan, Kartaginę, Rzymian, Arabów czy też Sycylii. Jednak niewątpliwie największy wpływ na historię i rozwój tej wyspy miało przybycie tutaj Zakonu Maltańskiego, zwanego Joannitami.

    Kiedy w 1530 roku na teren Malty przybył Zakon Joannitów nikt nawet nie spodziewał się, że będą oni mieli tak wielki wpływ na rozwój tej wyspy. Był on ogromny, ponieważ to oni rozbudowali tę wyspę, wzmocnili ją, ufortyfikowali, zbudowali setki – a może nawet i tysiące – budowli sakralnych, pałacy, zamków, wież i różnych innych budowli, które trwają do dzisiaj i świadczą o wielkim wpływie tego zakonu na cywilizację maltańską. To oni też utrwalili w tym kraju religię katolicką, która jest tu dominująca aż po dzisiejszy dzień.

    Joannici panowali na Malcie w latach 1530-1798, tj. do czasu, kiedy po Rewolucji Francuskiej Maltę zdobył – bez jednego wystrzału – Napoleon Bonaparte. Francuzi krótko panowali na tej wyspie, gdyż niedługo potem – na skutek układów pokojowych – Malta przypadła Brytyjczykom, i to ich rządy miały drugie największe oddziaływanie na współczesną Maltę.

    Brytyjczycy odcisnęli bowiem wielkie wpływ na dzisiejszy kształt Malty. Ślady ich panowania widać tutaj na każdym kroku. Wystarczy wyjść na ulicę, porozmawiać z ludźmi. Każdy mówi tutaj po angielsku, gdyż język angielski – obok języka maltańskiego – jest drugim oficjalnym równorzędnym językiem państwowym. Poza tym, wystarczy wyjść na ulicę i popatrzyć jakie są samochody. A samochody jeżdżą tutaj po lewej stronie – tak jak w Wielkiej Brytanii. Ponadto, mamy tutaj także inne ślady, choćby miary, takie jak np. pinty, uncje, które są typowe dla miar brytyjskich.

    Oficjalnie w dniu 21 września 1964 roku Malta oddzieliła się od Królestwa Brytyjskiego i stała się niepodległym państwem. Ale faktycznie to była jedynie data umowna, natomiast prawdziwa niepodległość Malty nastąpiła dopiero 31 marca 1979 roku, kiedy ostatni żołnierz brytyjski opuścił Maltę. Wówczas na Malcie po raz pierwszy od kilkuset lat nie było ani jednego żołnierza okupacyjnego. Wszystkie wojska okupacyjne, które do tej pory przez setki lat stacjonowały na Malcie, zniknęły.

    Krzyż maltański i jego symbolika

    Słynny krzyż maltański to symbol zakonu Joannitów, który różni się kształtem od innych krzyży, ponieważ jego ramiona rozszerzają się od środka i kończą się dwoma ostrymi wierzchołkami. Krzyż ten jest koloru białego, co przedstawia cnotę czystości i został umiejscowiony na czerwonym tle, oznaczającym alchemiczny znak ognia.

    Co ciekawe, krzyż ten posiada 4 ramiona, które symbolizują 4 cnoty: wierność, honor, wstrzemięźliwość i przezorność.

    Natomiast 8 krańców krzyża oznacza 8 błogosławieństw Jezusa albo też 8 cnót rycerskich.

    Języki na Malcie

    Jedną z dużych przeszkód dla osób, które chciałyby osiedlić się w innym państwie na stałe jest kwestia językowa. Nie każdy bowiem znaj język włoski, francuski, hiszpański, grecki, czy też portugalski. Tymczasem olbrzymią zaletą Malty jest łatwa możliwość porozumienia się w tym kraju. Na Malcie obowiązują bowiem obowiązują 2 języki urzędowe, tj. język maltański oraz język angielski, który obecnie większość naszych rodaków już zna. Większość z nas nie będzie zatem miała dużego problemu z porozumieniem się z mieszkańcami wyspy. Natomiast język maltański jest o tyle ciekawy, że wprawdzie jest to język pochodzenia semickiego – przypominający nieco arabski, natomiast zapisany jest on „naszym” alfabetem (czyli łacińskim).

    Wolność i prawo na Malcie

    Prawo na Malcie oparte jest w dużym stopniu na uszanowaniu wolności, dzięki czemu wiele osób wybiera ten kraj jako miejsce swojej rezydencji.

    I tak przykładowo mogę wskazać, że:

    a) nie istnieje tutaj obowiązek meldunkowy,

    b) są jedne z najniższych kosztów pracy w Europie,

    c) zaś dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila, co czyni Maltę jednym z najbardziej liberalnych państw na świecie pod tym względem.

    Maltańczycy są liberalni w sprawach gospodarczych, ale konserwatywni pod względem moralności. I tak przykładowo, parlament Malty przyjął ustawę zezwalającą na rozwody dopiero w 2011 roku. Do tej pory w tym kraju w ogóle nie było rozwodów – jako ostatnim w Europie.

    Jednak od połowy lat 80-tych XX wieku wyspa przekształciła się w nowoczesny punkt przeładunkowy w handlu międzynarodowym, centrum finansowe i cenioną destynację turystyczną. Turystów z całego świata przyciąga wspaniały śródziemnomorski klimat oraz przejrzyste i ciepłe morze, a także ciekawe rozwiązania gospodarcze.

    System podatkowy na Malcie, chociaż jest dość skomplikowany, daje sporo możliwości ograniczenia bądź wyeliminowania opodatkowania dochodu, co wskazuje na duży potencjał Malty w międzynarodowym planowaniu podatkowym.

    Warto też wiedzieć, że Malta jest kolebką hazardu europejskiego. Wiele międzynarodowych firm hazardowych rejestruje się tu, zaś branża hazardowa przynosi krajowi pokaźne zyski. Gdy w Polsce w dziedzinie hazardu dominują ograniczenia i monopol państwa to na Malcie postawiono na elastyczność i przejrzystość przepisów.

    Co istotne, obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i mogą tu łatwo zamieszkać.

    Czy Malta to raj podatkowy?

    Wiele krajów Unii Europejskiej zarzuca Malcie, że jest ukrytym rajem podatkowym. Tymczasem władze Malty stanowczo temu przeczą. Przedstawiciele tego kraju twierdzą, że to nieprawda: – „Jak to, przecież u nas stawka podatku dochodowego wynosi dla firm 35 procent?

    I tak, wprawdzie stawka podatku dochodowego od osób firm (CIT) rzeczywiście wynosi 35 procent, natomiast jest szereg bardzo korzystnych możliwości odliczenia od tego podatku. Faktycznie można go zatem nawet obniżyć do około 5 procent, a to jest bardzo korzystne podatkowo dla wielu firm i dlatego wiele z nich tu się przenosi, aby prowadzić działalność gospodarczą.

    Warto także zwrócić uwagę na to, że na Malcie zarówno wolność gospodarcza, jak też i wolność podatkowa jest o wiele większa niż w Polsce. I tak przykładowo – kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w Polsce wynosi nieco ponad 3.100 złotych, gdy tymczasem na Malcie kwota wolna od podatku to ponad 12.000 Euro (czyli na dzień pisania tego artykułu to około 55.000 zł). A to zdecydowana różnica.

    Na Malcie istnieje tzw. progresywny system podatkowy, co oznacza, że im więcej ktoś zarabia, tym płaci wyższą stawkę podatku. Należy jednak pamiętać, że osoby które zarabiają poniżej nieco ponad owych 12.000 Euro w ogóle nie płacą podatku, a to ze względu kwotę wolną od podatku, o czym wspomniałem wyżej.

    Następnie zaś osoby, które przekraczają swoimi zarobkami kwotę wolną od podatku, płacą podatek w stawce 15 %, czyli mniej niż w Polsce. Potem są następne stawki, tj. 25 % i 35 %. Należy jednak pamiętać, że ze względu na to, iż na Malcie istnieje szeroka możliwość rozmaitych odliczeń od podatku, bardzo mało jest osób, które faktycznie płacą tę najwyższą stawkę podatkową, czyli 35 %.

    Dlatego też Malta – wbrew obiegowej opinii – nie jest rajem podatkowym.

    Ceny na Malcie

    O ile prowadzenie działalności gospodarczej na Malcie jest korzystne, o tyle minusem Malty są ceny, które są znacznie wyższe niż w Polsce. Wynika to z faktu, że kraj ten nie jest samowystarczalny, gdyż jest uzależniony od importu podstawowych artykułów z innych państw.

    I tak przykładowo, dużo droższa niż u nas jest żywność w sklepach, a to ze względu na to, że Malta jest wyspą i sprowadza się tu ją głównie z Hiszpanii, Włoch, tudzież Wielkiej Brytanii. Podobnie bardzo wysokie ceny osiągają tutaj nieruchomości – i to zarówno przy zakupie, jak też i wynajmie.

    Jeżeli zaś idziemy coś zjeść w lokalu to zwykle musimy wydać co najmniej 15-20 Euro za jednodaniowy obiad (obecnie około 70-90 zł).

    Ceny zatem przekraczają o 50 a nawet i o 100 procent ceny w Polsce. Ale jednocześnie musimy pamiętać, że zarobki są tutaj wyższe niż w Polsce, a zatem te ceny są raczej adekwatne do zarobków Maltańczyków. Dlatego też Maltańczycy generalnie są zadowoleni ze swojego poziomu życia.

    Malta w Rankingu wolności gospodarczej na świecie

    Według wskaźnika wolności gospodarczej IEF (ang. Index of Economic Freedom), corocznie publikowanego przez The Wall Street Journal oraz Heritage Foundation, w którym wyższy wynik punktowy danego kraju oznacza mniejszy zakres interwencji państwa w gospodarkę i większą wolność gospodarczą, Malta w tym rankingu obecnie zajmuje 36. miejsce na świecie. To miejsce w tym rankingu zalicza ją do krajów określonych jako „Mostly free” (w większości wolne). Więcej zaś o tym rankingu znajdziesz tutaj – czytaj.

    Zalety życia na Malcie

    Niewątpliwą dużą zaletą Malty jest pogoda, a to dlatego, że słońce mamy tutaj przez około 300 dni w roku, a zatem możemy przez większość czasu czuć się jak na wakacjach. Z drugiej jednak strony – w lipcu i sierpniu temperatury tutaj dochodzą nawet do 37 stopni, a zatem upały są tutaj prawie takie jak w Afryce.

    Dla nas, Polaków, pozytywną stroną Malty jest też piękne i ciepłe morze, a także wspaniałe plaże.

    Malta jest także arcyciekawym krajem do zwiedzania. Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie na tak małej powierzchni (wyspa w najszerszym punkcie ma około 35 km średnicy) znajduje się aż tak duże zagęszczenie atrakcji turystycznych. Mamy tu bowiem niesamowite atrakcje naturalne, takie jak np. jaskinie (np. Blue Grotto), czy też klify. Ponadto, znajdują się tu „perły” wytworzone ludzką ręką, takie jak prehistoryczne i starożytne obiekty, ponad 300 kościołów w kilku stylach architektonicznych, kilkanaście zamków i pałaców, liczne obiekty militarne takie jak mury obronne, wieże i forty, a także liczne parki i ogrody. Jest tu zatem co robić.

    Nie można też zapominać o tym, że pod względem materialnym Maltańczycy mają wyższy poziom niż Polacy.

    Warto także mieć na uwadze to, iż drugim oficjalnym językiem na Malcie jest język angielski, a zatem Polak, który się tu przeprowadzi na stałe, nie będzie miał problemu z porozumieniem się w tym kraju.

    Wady życia na Malcie

    Jednak życie na Malcie – oprócz zalet – ma także i swoje wady. Jedną z tych wad jest panująca na Malcie korupcja sięgająca aż szczytów władzy. W październiku 2017 roku podłożono bombę pod samochód Dafne Caruana Galizia – dziennikarki śledczej, zajmującej się wykrywaniem korupcji. Niestety zabójstwo to nie zostało wyjaśnione, choć jak wszyscy mieszkańcy mówią, było ono powiązane z kręgami najwyższymi władzy na Malcie. Z tego powodu szczególne zebranie Rady Ministrów Malty – oczywiście nic nie wykryto. Panują tutaj także związki władzy z mafią, co także negatywnie wpływa na wizerunek Malty.

    Ponadto, Malta jest krajem wyspiarskim, co wiąże się z pewnymi minusami. Należy mieć przede wszystkim na uwadze to, że nie da się z niej tak po prostu wyjechać jak z którykolwiek innego kraju na kontynencie. Człowiek bowiem jest tutaj uzależniony albo od transportu lotniczego albo też morskiego, a zatem w razie jakiejkolwiek pilnej potrzeby opuszczenia Malty mogą być pewne problemy z tym związane. Objawiło się to szczególnie w ostatnim czasie w trakcie epidemii Covid-19 i związanymi z nią ograniczeniami w ruchu morskim i lotniczym, a w szczególności praktycznym zamknięciu ruchu samolotowego po Europie.

    Należy mieć także na uwadze to, że większość towarów w sklepach musi być tu importowana z zagranicy, gdyż ta niewielka wyspa sama też za wiele nie produkuje. Tym samym wpływa to na ich wyższe ceny, zaś w razie jakiejkolwiek blokady gospodarczej albo też przerwania łańcuchów dostaw z zagranicy kraj ten może być pozbawiony podstawowych dóbr.

    Oprócz tego, Malta jest wyspą, którą zwykle co roku odwiedza ponad 2 miliony turystów, zaś zawsze w miejscach turystycznych ceny są odpowiednio wyższe.

    Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u i Instagramie.

    Copyright © 2021-2022 Rafael del Viaje

    2 komentarze do “Malta – perła Morza Śródziemnego”

      1. Dziękuję. Każdy kraj ma zarówno swoje zalety, jak też i wady. Nie ma państwa idealnego. Dlatego tez
        zawsze staram się jak najbardziej obiektywnie spojrzeć na opisywane miejsce.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *