Obecnie coraz więcej mówi się o tzw. CBDC, czyli o pieniądzu cyfrowym emitowanym przez banki centralne, powszechnie znanym jako cyfrowa waluta banku centralnego (ang. CBDC – Central Bank Digital Currency). Na dłuższą metę CBDC ma zastąpić gotówkę w naszych portfelach.

Co to jest CBDC?
Czym w ogóle jest CBDC? Zgodnie z definicją Międzynarodowego Funduszu Walutowego – CBDC to nowa forma pieniądza, emitowana cyfrowo przez bank centralny po to, aby służyć jako legalny środek płatniczy.
Więcej na temat CBDC w wersji cyfrowej waluty z datą ważności (tzw. pieniądza czasowego) napisałem w bardzo już popularnym odcinku tego bloga pt. „Czy grozi nam pieniądz czasowy? 8 powodów, dlaczego cyfrowy pieniądz z datą ważności to bardzo niebezpieczne rozwiązanie” – czytaj.

Stopniowe wprowadzanie CBDC na świecie
Być może wielu z Was o tym jeszcze nigdy nie słyszało, ale obecnie CBDC jest już stopniowo wdrażane w niektórych państwach naszego globu.
I tak, pierwszym krajem na świecie, gdzie wprowadzono pieniądz cyfrowy banku centralnego o nazwie Sand Dollar, są Bahamy, co miało miejsce w październiku 2020 roku. Rok później, czyli w październiku 2021r. wystartował zaś pierwszy w Afryce i drugi na świecie CBDC, czyli eNaira w Nigerii. O tym, jak w praktyce wygląda wprowadzanie CBDC w Nigerii (i jednocześnie likwidacja gotówki) przeczytasz tutaj.

Natomiast w Chinach stopniowo wdrażane jest CBDC, ale w wersji pieniądza z datą ważności (tzw. pieniądza czasowego). Istota pieniądza czasowego polega zaś na tym, że jest to cyfrowa waluta, która ma określoną „datę ważności”, co oznacza, że do tej daty można nią w pełni płacić (regulować zobowiązania), zaś po tej dacie przestaje ona istnieć.
Jak banki centralne i państwa uzasadniają zamiar wprowadzenia CBDC w ich krajach?
Banki centralne i państwa m.in. w następujący sposób tłumaczą zamiar (lub konieczność) wprowadzenia CBDC:
a) Wprowadzenie CBDC jest uzasadniona potrzebą walki z przestępczością i terroryzmem,
b) CBDC ułatwia transfer środków, zwłaszcza przelewów transgranicznych,
c) CBDC jest emitowane przez bank centralny, czyli instytucję najwyższego zaufania publicznego,
d) CBDC może ułatwić korzystanie z cyfrowych rozwiązań płatniczych osobom, które do tej pory z nich nie korzystały.

Dlaczego bankom centralnym tak bardzo zależy na wprowadzeniu CBDC?
Powyżej wskazałem, jak uzasadnia się rzekomą konieczność wprowadzenia waluty cyfrowej banków centralnych. Jednak moim zdaniem należy szczerze odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak naprawdę bankom centralnym (i państwom) tak bardzo zależy na wprowadzeniu CBDC? Oto niektóre z tych rzeczywistych powodów:
1) CBDC oznacza koniec anonimowości naszych transakcji
Jedyną gwarancją zachowania przez nas anonimowości w kwestiach finansowych jest używanie gotówki, której banki centralne (i państwa) bardzo nie lubią. Natomiast wskutek wprowadzenia CBDC każdy nasz dochód i wydatek będzie znany państwu, dzięki czemu będzie mogło ono w 100% kontrolować finanse swoich obywateli.
2) Dzięki CBDC państwa będą mogły łatwo i bezpośrednio regulować bazę monetarną, czyli ilość pieniędzy w obiegu
Jest to bardzo wygodne dla państw, które będą mogło łatwo (w sposób cyfrowy) zwiększać ilość pieniędzy w obiegu, a tym samym powodować inflację (bez tzw. dodruku).

3) CBDC umożliwia wprowadzenie limitów kwotowych posiadanych przez nas w portfelach cyfrowych środków lub limity wielkości transakcji (np. dziennych lub miesięcznych)
Limity te są stałym elementem CBDC w tych krajach, gdzie wprowadzono cyfrową walutę. I tak przykładowo – tzw. portfel podstawowy (Poziom I) na Wyspach Bahama umożliwia posiadaczowi przechowywanie pieniędzy jedynie o równowartości do 500 USD (limit posiadania w portfelu cyfrowym) oraz obejmuje miesięczny limit wydatków w wysokości do 1.500 USD (miesięczny limit transakcji). Oczywiście jest kilka rodzajów portfeli, a im wyższy rodzaj portfela tym wyższe są te limity, ale i wyższy poziom kontroli przez państwo. Oznacza to, że osoby bogatsze będą podlegały bardziej restrykcyjnym wymogom informacyjnym.
4) CBDC daje bankom centralnym możliwość naliczania ujemnych odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach lub w portfelach cyfrowych
W ostatnich zaś latach wiele krajów wprowadziło ujemne stopy procentowe, które zwykle leżą w interesie rządów.
5) Za pomocą CBDC państwa będą mogły dowolnie płacić obywatelom świadczenia socjalne lub inne formy wsparcia rządowego z określoną datą ważności
Argument ten dotyczy waluty cyfrowej z datą ważności. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla rządzących, którzy chcą sztucznie zwiększyć popyt konsumpcyjny, a tym samym rzekomo przyspieszyć rozwój gospodarczy (i w efekcie inflację), a tak naprawdę zdewaluować swój dług .

Likwidacja gotówki
Bezpośrednio z CBDC łączy się zagadnienie likwidacji gotówki, gdyż waluta cyfrowa banków centralnych docelowo ma ją zastąpić. Jeśli zaś interesuję Cię temat dotyczący właśnie likwidacji gotówki to napisałem o tym dwa niezwykle popularne odcinki bloga:
– „Dlaczego warto płacić gotówką i ograniczyć korzystanie z karty?” – czytaj.
– „Czy grozi nam likwidacja gotówki?” – czytaj.
O tym zaś, jak może w praktyce wyglądać świat bez gotówki, przeczytasz tutaj.
Jeśli jesteś zainteresowany tym, aby gotówka nie została zlikwidowana i nie wprowadzono w jej miejsce CBDC albo też masz ciekawe informacje na ten temat i chcesz się nimi podzielić to gorąco zapraszam Cię do przyłączenia się do prywatnej grupy na Facebook-u pod nazwą: „Obrońcy gotówki” – kliknij.

Jednak ku mojej radości muszę przyznać, że niespodziewanie w ostatnim czasie trochę zmieniło się w Polsce w sprawie gotówki, i to także i na plus. Oczywiście „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, ale uważam, że tym razem obecnie mamy już do czynienia z pewnym (na razie) lekkim zwrotem w kierunku obrony gotówki. Jeśli trend ten będzie wzrastał to uważam, że jesteśmy wszyscy w stanie nie tylko zatrzymać proces likwidacji gotówki, ale nawet go odwrócić i przejść do ofensywy. Myślę, że nie przesadzę, jeśli nazwę to zjawisko kontrrewolucją gotówki. Dlatego też niniejszym oficjalnie proponuję w przestrzeni publicznej tak nazwać ostatni okres, w którym można już mówić o odwróceniu pewnego trendu, który wcześniej wydawał się bezwzględnie i konsekwentnie zmierzać w kierunku eliminacji gotówki. Na temat kontrrewolucji gotówki więcej przeczytasz tutaj.

Pierwsza polska książka na temat CBDC
Temat cyfrowych walut banków centralnych jest tak ważny i tak aktualny, że nie można obok niego przejść obojętnym. Dlatego też ostatnio napisałem książkę pt. „Stop CBDC. Czy grożą nam cyfrowe waluty zniewolenia ludzkości?”, która właśnie ukazała się na rynku.

Chcąc lepiej zrozumieć ten fascynujący, a jednocześnie niepokojący fenomen, serdecznie zapraszam Was więc do sięgnięcia po moją najnowszą książkę poświęconą cyfrowym walutom banków centralnych. Jest to pierwsza publikacja polskiego autora na temat CBDC. Książka ta w sposób przystępny i kompleksowy omawia wszystkie kluczowe aspekty związane z cyfrowymi walutami. Informacje na jej temat znajdziecie na specjalnie dedykowanej w tym celu stronie internetowej:
Na kartach tej książki znajdziecie odpowiedzi na pytania, które nurtują dziś wielu ekspertów i obywateli. Czym są cyfrowe waluty banków centralnych? Jakie są ich rodzaje i właściwości? Czym różnią się od kryptowalut? Dlaczego rządy i korporacje dążą do likwidacji gotówki? Jakie zagrożenia niesie ze sobą wprowadzenie CBDC? Książka zawiera szczegółową analizę globalnych trendów związanych z cyfrowymi walutami, w tym przykłady wdrożeń CBDC w różnych krajach oraz opór społeczny i polityczny wobec tych rozwiązań, np. w USA. Szczegółowo opisałem też w niej planowany kształt cyfrowego euro oraz to, co my możemy zrobić, aby nie dopuścić do wprowadzenia u nas cyfrowej waluty.

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u i Instagramie.
Zdjęcie główne wykonałem w Atlantis
Copyright © 2022-2024 Rafael del Viaje
Dzięki za artykuł. A jaką masz opinie na temat złota? Co się z nim stanie gdy wprowadza cbdc?
Agato – dziękuję Ci za ważne pytanie. Nie mogę stwierdzić, co na pewno stanie się ze złotem, ale spodziewam się (jeśli do tego dojdzie i wprowadzą CBDC), że wtedy złoto zostanie ostatnim (o ile nie jedynym) prawdziwym pieniądzem, który przechowuje realną wartość. Podejrzewam, iż status prawny złota będzie rozmaity w różnych państwach. Być może niektóre z nich zakażą (albo przynajmniej poważnie ograniczą) możliwość posiadania złota, ewentualnie je tak opodatkują, iż nie będzie się to opłacać (chociaż złoto jest czymś fizycznym, który można łatwo przemycić). Na pewno jednak część państw (choćby dla przeciwwagi) nie zmieni statusu złota i dlatego warto je kupować, gdy jest tanie i posiadać w portfelu.
Obawiam się, że będzie niewiele warte, ponieważ będzie można je wymienić jedynie na dobra takie jak żywność. Cała reszta będzie kontrolowana, więc nie ma mowy o tym, żeby za złoto kupić np. dom czy ziemię. Można się zgromadzić w większą grupę i wyjść z systemu. Zająć kawałek ziemi i bronić go. Jedyną walutą w takiej komunie oderwanej od systemu i pieniądza byłyby wiedza i praca.
Polaków w Polsce jest blisko ok. 38 milionów.
Czy w związku z tym jest szansa na wydanie Twoich książek również w języku polskim, również w postaci ebooka ?
Dziękuję za zainteresowanie. Tak, zamierzam w najbliższym czasie przetłumaczyć obydwie te książki na język polski i je wydać po to, aby były dostępne także po polsku.
O jakiej wy wolności mówicie. To jest absolutnie zniewolenie i totalna kontrola na co wydaję ciężko zarobione pieniądze. Jaka wolność do cholery. Nie pytam tylko stwierdzam.
Zgadza się. CBDC to absolutnie zniewolenie i totalna kontrola.