Przejdź do treści

Podróże ku wolności

Debata pt. „Przyszłość gotówki, czyli po co nam monety i banknoty?”

  Witajcie,

  Zapraszam Was do obejrzenia bardzo ciekawej debaty pt. „Przyszłość gotówki, czyli po co nam monety i banknoty?”, w której miałem przyjemność wziąć udział jako jeden z prelegentów. Wydarzenie to zorganizował Ruch Obrony Gotówki i Złotówki w dniu 5 maja 2024 roku w Warszawie.

  W debacie tej wzięli udział:

  – red. Łukasz Warzecha – publicysta i komentator,

  – mec. Rafał Ganowski – autor książki pt. „Gotówka to Wolność”, twórca bloga i podcastu pt. „Podróże ku wolności„.

  – dr Szymon Bereska – prezes zarządu w Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

  – Aleksander Pawlak – prezes zarządu Tavex Sp. z o.o.

  – Jolanta Mensfeld – autorka kanału: „Silver Star Inwestycje Kobiecym Okiem

  Debatę prowadziła: Diana Ruchniewicz.

  Nie ukrywam, że moim zdaniem debata ta była naprawdę wartościowa, zaś moi współrozmówcy prezentowali bardzo wysoki poziom merytoryczny. Dlatego też gorąco polecam Wam jej obejrzenie oraz podzielenie się do niej linkiem ze swoimi znajomymi. Wystarczy kliknąć w poniższe okno:

  Na jakie tematy dyskutowaliśmy?

  W debacie tej poruszyliśmy sporo istotnych zagadnień dotyczących gotówki, złota, czy też CBDC. Rozmawialiśmy między innymi na następujące tematy:

  1. Głównym argumentem do likwidacji gotówki jest zapobieganie przed nielegalnymi transakcjami. Czy zgadzają się Państwo z tym twierdzeniem?

  2. Wprowadzenie ogólnoeuropejskiego limitu płatności gotówkowych przez Unię Europejską.

  3. Co można zrobić aby więcej osób płaciło gotówką?

  4. W 2021 roku Salvador wprowadził do obiegu walutę równoległą w postaci bitcoina. Jakie Państwo widzicie plusy i minusy wprowadzenia takiego rozwiązania w Polsce?

  5. W kwietniu 2024r. Zimbabwe wprowadziło nową walutę opartą na standardzie złota. Czy Państwo uważają, że takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone w Polsce?

  6. Czy kasy samoobsługowe i automaty powinny być zobowiązane do przyjmowania gotówki?

  7. Jakie są zalety i zagrożenia z wprowadzenia CBDC?

  Moja prelekcja na temat gotówki

  Przed samą debatą wygłosiłem 30-minutową prelekcję pt. Dlaczego warto płacić gotówką. Została ona wysoko oceniona przez publiczność i pozostałych prelegentów. W jej trakcie przedstawiłem także najważniejsze założenia mojej książki pt. Gotówka to wolność. Jest to pierwsza polska książka na temat obrony gotówki. Możesz ją znaleźć na stronie gotowkatowolnosc.pl 

  Ruch Obrony Gotówki i Złotówki

  Nie ulega dla mnie wątpliwości, że istnienie gotówki jest kluczowe dla zachowania naszej wolności. Tymczasem w kwietniu 2024 roku Parlament Europejski przegłosował po raz pierwszy w historii ogólnoeuropejski limit płatności gotówkowych. Jestem o tym, głęboko przekonany, że nie jest to ostatni krok w kierunku likwidacji pieniądza fizycznego.

  Dlatego też cieszę się, że już ponad rok temu powstał w Polsce Ruch Obrony Gotówki i Złotówki. Serdecznie polecam wszystkim przystąpienie do tej organizacji. Bo gotówka to wolność…

  Jeżeli podoba Ci się idea tego bloga to proszę Cię o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u.

  Copyright © 2024 Rafał Ganowski

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *