Przejdź do treści

Podróże ku wolności

Emigracja. Jak wybrać kraj, w którym chcesz zamieszkać?

  Ostatnio otrzymałem wiadomość od Marcina – jednego z Czytelników mojego bloga. Zamierza on wyemigrować na stałe z Polski, ale nie wie jeszcze, dokąd. Poprosił mnie więc, abym napisał artykuł na temat tego, w którym kraju warto zamieszkać. Uznałem, że jest to bardzo istotnym temat i dlatego powstał niniejszy wpis.

  Decyzja o opuszczeniu swojego rodzinnego kraju nie jest łatwa. W żadnym wypadku nie chciałbym nikogo tu nakłaniać do wyjazdu za granicę – to powinien być indywidualny i bardzo dobrze przemyślany wybór samego zainteresowanego. Przed wyjazdem musimy załatwić szereg formalności w Polsce. Natomiast po przyjeździe do państwa, w którym chcemy zamieszkać, będziemy również musieli załatwić sporo spraw administracyjnych i praktycznych. Nie na nich pragnę się jednak dziś skupić. W niniejszym artykule chcę bowiem Wam pomóc w wyborze wymarzonego kraju zamieszkania. Przedstawię w nim swoje kryteria państwa, w którym chciałbym żyć, gdybym podjął decyzję o opuszczeniu na stałe Polski.

  Czym kierowałbym się przy wyborze kraju zamieszkania?

  Jak już kilkukrotnie wspominałem na moim blogu – w trakcie podróży staram się zawsze dowiedzieć, jak w odwiedzanym państwie żyje się jego mieszkańcom. Dlatego też podróżując zawsze zwracam uwagę na 3 podstawowe wartości, które w mojej ocenie decydują o tym. Są to: WOLNOŚĆ, DOBRE PRAWO oraz PRORYNKOWA GOSPODARKA. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj – czytaj.

  Ponadto, czwartą, równie ważną, wartością, która ma istotne znaczenie przy wyborze kraju zamieszkania, jest BEZPIECZEŃSTWO.

  Jednak to nie wszystko. Moim zdaniem, jest jeszcze szereg innych czynników, o których powinniśmy pamiętać dokonując wyboru, o czym napiszę poniżej.

  Dlatego też w moim artykule będę wskazywał konkretne przykłady, które dla mnie osobiście mają znaczenie przy wyborze celu emigracji.

  1. Zastanów się, jaka jest Twoja sytuacja

  Każdy z nas znajduje się w innej sytuacji życiowej. W związku z tym najpierw zadaj sobie podstawowe pytanie: Kim jesteś i po co chcesz wyjechać za granicę? Jaki jest Twój rzeczywisty cel? Na czym Ci najbardziej zależy?

  Zupełnie inaczej to bowiem wygląda, kiedy jesteś osobą świeżo po szkole lub studiach i nie masz żadnych zobowiązań w kraju. Wówczas, może poza np. rodzicami i przyjaciółmi, nic Cię nie trzyma w Polsce.

  Jeśli zaś jesteś jednak rodzicem trójki dzieci w wieku szkolnym, a Twoja druga połowa ma w Polsce stałą pracę, to przy dokonywaniu wyboru kraju zamieszkania musisz wziąć pod uwagę wiele dodatkowych czynników, których nie ma w przypadku osoby samotnej.

  Natomiast zupełnie inne będą kryteria osoby, która właśnie uzyskała emeryturę i chciałaby spędzić jesień swojego życia w przyjemnym, egzotycznym klimacie.

  Ponadto, przed wyjazdem zastanów się dobrze, z czego będziesz żył. Czy masz pracę zdalną, czy też będziesz musiał pracować na miejscu? A może zdobyłeś duży majątek albo masz stały dochód z tytułu emerytury?

  2. Na jak długo zamierzasz wyemigrować?

  To kolejna istotna kwestia, którą powinieneś przemyśleć. I tak, przykładowo, wiele osób jest niezadowolonych z tego, co się obecnie dzieje w Polsce i chciałoby wyemigrować stąd na stałe.

  Ja, na przykład, chętnie wyjechałbym za granicę i zamieszkał w jednym lub w kilku innych państwach. Byłby to jednak wyjazd jedynie na kilka lat. Po tym okresie chciałbym wrócić na stałe do Polski, bo to jest mój kraj.

  Podobnie myśli wiele osób, które w celach zarobkowych emigrują z Polski, ale z góry zakładają, że jak zarobią wystarczająco dużo pieniędzy za granicą, to powrócą do ojczyzny.

  Co więcej, moim marzeniem byłby jeszcze zakup za granicą mieszkania. Być może po powrocie zachowałbym je jako bazę wakacyjną, do której mógłbym regularnie powracać, aby uniknąć chłodnych miesięcy w Polsce, gdyż nie lubię zimy.

  3. Wolność

  Abym zdecydował się zamieszkać na stałe za granicą to musiałoby to być państwo, gdzie występuje wysoki poziom wolności. Jest to jeden z najważniejszych czynników, które dla mnie mają znaczenie przy wyborze.

  Wolność jest bowiem podstawową wartością, która decyduje o prawidłowym rozwoju narodów i państw. Mówiąc o wolności mam na myśli jej 3 aspekty:

  a) wolności i prawa osobiste

  Przede wszystkim – nigdy nie chciałbym mieszkać w kraju, gdzie nie szanuje się wolności i praw osobistych człowieka. Chodzi mi np. o prawo do życia, nietykalność i wolność osobistą, wolność poruszania się po terytorium państwa, swoboda osiedlania się, równość wobec prawa, domniemanie niewinności, wolność słowa oraz wolność sumienia i wyznania. Z tego względu od razu odpadają takie państwa jak Korea Północna.

  Jednym z najpiękniejszych krajów, które odwiedziłem w życiu, jest Kuba – czytaj. Ta cudowna, tropikalna wyspa wręcz zachęca mnie do zamieszkania, zwłaszcza, że podobają mi się takie klimaty. Jednak nie mógłbym tam żyć, bo jest to nie tylko państwo socjalistyczne, lecz także i totalitarne.

  Niestety, lata 2020-2022 dobitnie pokazały, że w coraz bardziej autorytarnym kierunku idą czasami także i te państwa, które do tej pory były uważane za wysoko demokratyczne, np. Australia, Kanada – tutaj.

  b) wolności i prawa ekonomiczne

  Po drugie, ogromnie dla mnie ważne są wolności i prawa ekonomiczne, takie jak np. „święte” prawo do własności, prawo do dziedziczenia majątku oraz wolność prowadzenia działalności gospodarczej. Ma to ogromne znaczenie, gdyż wiele osób (szczególnie tych najbardziej przedsiębiorczych) opuszcza Polskę z powodu coraz większego ucisku fiskalnego i coraz bardziej socjalistycznych przepisów. Denerwuje ich to, że np. prowadzą firmę i państwo „doi ich jak krowy mleczne” z wszystkich stron, a jednocześnie zabrane im podatki lekką ręką rozdaje niepracującym grupom społecznym, aby wygrać wybory.

  W takiej sytuacji zdecydowanie odradzam przeprowadzkę do Hiszpanii – czytaj. Bardzo lubię ten kraj i teoretycznie mógłbym tam zamieszkać, tym bardziej, że znam język hiszpański. Uwielbiam tamtejszą niezwykłą kulturę, jak też ogromnie ciekawą historię. Odpowiada mi panujący tam klimat oraz kuchnia, która jest oryginalna i smaczna, a jednocześnie niezwykle zróżnicowana regionalnie oraz bogata gatunkowo. Bardzo podoba mi się też otwartość, luz i usposobienie Hiszpanów. Jest to też jeden z najciekawszych krajów na świecie do zwiedzania. Ilość atrakcji turystycznych jest tam tak ogromna, że pod tym względem przewyższa wiele innych państw, dzięki czemu Hiszpania stała się drugim najczęściej odwiedzanym krajem świata. Jest tam zatem co robić.

  Jednak nie mogę przemilczeć tego, że kraj ten podąża obecnie w złym kierunku. Będący tam u sterów władzy socjalistyczny rząd niszczy tam wolny rynek, podwyższa podatki oraz prowadzi politykę opartą m. in. na rozdawnictwie i zasiłkach, w stopniu o wiele wyższym niż to robi polski rząd.

  Moje przerażenie budzi złe traktowanie przedsiębiorców oraz brak poszanowania własności w tym kraju, a szczególnie bezmyślna i szkodliwa ingerencja państwa w tamtejszy rynek nieruchomości i wynajmu. Za zupełny szczyt absurdu uważam to, że zamiast bronić właściciela, któremu ktoś bezprawnie włamał się do domu i w nim zamieszkał, lewicowe prawo hiszpańskie stoi po stronie tzw. ocupas, czyli dzikich i nielegalnych lokatorów. Dlatego też bałbym się kupić jakąkolwiek nieruchomość w Hiszpanii i mocno zastanowiłbym się, czy chciałbym tam założyć jakąkolwiek działalność gospodarczą.

  Jednak są to wady, które w przyszłości mogą ulec zmianie. Poza tym, wybór kraju to bardzo indywidualna sprawa, zaś każda osoba bierze pod uwagę inne czynniki. Wierzę zatem, że Hiszpania zmieni swój kurs i będzie państwem, w którym bez obawy chętnie bym zamieszkał.

  c) wolności i prawa polityczne

  Wolności i prawa polityczne to np. wolność organizowania zgromadzeń, wolność zrzeszania się, prawo do czynnego i biernego udziału w wyborach i referendum, czy też prawo do informacji.
  Jeżeli nie potrzebowałbym obywatelstwa państwa, gdzie chciałbym zamieszkać, to nie miałyby one dla mnie aż tak wielkiego znaczenia. W sytuacji bowiem, jeśli miałbym być jedynie tzw. rezydentem w tym kraju, a wolności i prawa osobiste oraz ekonomiczne byłyby tam na zadowalającym poziomie, to nie byłyby mi one potrzebne.

  Paradoksalnie istnieje sporo państw na świecie, gdzie wolności osobiste i polityczne są ograniczone, ale za to szanuje się wolności gospodarcze i poziom życia mieszkańców tego kraju jest wysoki np. w Singapurze.

  Inny przykład. Za wysoki poziom życia pod względem materialnym obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich musieli oddać władzy wiele swoich wolności o charakterze osobistym i politycznym. Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza, to może tam żyć i prowadzić swoją firmę, tym bardziej, że jest to nieomal raj podatkowy. Na temat ZEA więcej przeczytasz tutaj.

  4. Dobre prawo

  Pewność i stabilność prawa jest czynnikiem, który pozwala bezpiecznie zamieszkać w danym kraju i spokojnie patrzeć w przyszłość. Państwem, gdzie obowiązuje jeden z najgorszych systemów prawnych w Europie, jest niewątpliwie Polska. Więcej na ten temat pisałem tutaj.

  Z kolei krajem, gdzie występuje najwyższy poziom prawa i wolności na świecie, a jednocześnie istnieje ogromna świadomość i wykształcenie społeczeństwa w tym zakresie, jest Szwajcaria – czytaj.

  5. Prorynkowa gospodarka

  Uważam, że dobra gospodarka to taka, która jest prorynkowa, czyli istnieje w niej wolność gospodarcza. Na wolność gospodarczą największy wpływ zaś mają takie czynniki jak szacunek do własności, nieduża interwencja rządu w gospodarkę, proste i przyjazne przedsiębiorcom przepisy prawne, niskie obciążenia podatkowe, swoboda stron w kształtowaniu cen i płac oraz odpowiednia polityka pieniężna i handlowa państwa. Bardzo dobrym miernikiem jest tu tzw. wskaźnik wolności gospodarczej IEF (ang. Index of Economic Freedom), corocznie publikowany przez The Wall Street Journal oraz Heritage Foundation, w którym wyższy wynik punktowy danego kraju oznacza mniejszy zakres interwencji państwa w gospodarkę i większą wolność gospodarczą – tutaj.

  I tak przykładowo, takim państwem do niedawna była Gruzja – czytaj. Nie każdy wie, iż od pewnego czasu Gruzja ma bardzo dobry i jednocześnie niezwykle prosty system podatkowy (którego Polacy mogą im tylko pozazdrościć), a także bardzo przyjazne przedsiębiorcom przepisy, dzięki czemu kraj za kilka lat może stać się nowym, dynamicznie rozwijającym się tygrysem gospodarczym. Dzięki dużej wolności gospodarczej, liberalnemu prawu pracy i niewysokim obciążeniom podatkowym Gruzja znajduje się w czołówce państw przyjaznych biznesowi. Potwierdza to m. in. słynny raport pt. „Doing business”, zgodnie z którym w 2020r. państwo to zajęło 7. miejsce na świecie pod tym względem na 190 gospodarek państw globu.

  6. Bezpieczeństwo

  Choć pierwotnie zawsze uważałem, że dobrze żyje się w tych państwach, gdzie panuje wolność, dobre prawo oraz prorynkowa gospodarka, to jednak na skutek wielu doświadczeń wynikających z podróży, do tych 3 podstawowych wartości dodałbym czwartą. Chodzi mi o bezpieczeństwo. Mam tu na myśli 3 jego główne aspekty:

  a) bezpieczeństwo od przestępstw kryminalnych

  Jednym z moich ulubionych państw na świecie jest Meksyk – czytaj. Uwielbiam tamtejszą kulturę, język i kuchnię. Podoba mi się, że tam się promuje aktywność, gdyż to praca buduje bogactwo narodu, a także przyczynia się do pozytywnego kształtowania charakteru. Jednak nie mogę pominąć faktu, że Meksyk jest jednym z najniebezpieczniejszych państw na świecie. Wynika to z tego, że kraj ten jest państwem przerzutowym dla gangów narkotykowych. Na terenie całego kraju istnieje bardzo duże zagrożenie przestępczością pospolitą, m. in. kradzieżami i napadami z bronią w ręku. Podczas mojej podróży zobaczyłem na ulicy martwego człowieka, którego zastrzelono ledwie pięć minut wcześniej. W związku z tym powinniśmy docenić to, że Polska jest generalnie bardzo bezpiecznym państwem.

  b) bezpieczeństwo od terroryzmu

  Polska jest krajem wolnym od terroryzmu. U nas zamachy terrorystyczne praktycznie nie zdarzają się. Doceńmy to, bo nie jest to takie oczywiste. W wielu krajach świata zjawisko to występuje nagminnie i społeczeństwo żyje w ciągłym strachu i napięciu z tego powodu. I tak przykładowo, kiedy byłem w Izraelu to przypadkiem znalazłem się niedaleko miejsca, gdzie w właśnie miał miejsce zamach terrorystyczny. O tym kraju więcej pisałem tutaj.

  c) bezpieczeństwo polityczne

  Zagrożenie agresją ze strony innego państwa jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kraju emigracji. I tak przykładowo, choć bardzo lubię i cenię Gruzję, to jednak obawiałbym się tu zamieszkać. Wynika to z realnej groźby aneksji tego państwa przez Rosję.

  7. Odległość od Polski

  Jeśli chciałbyś kilka razy w roku odwiedzać Polskę to stanowczo odradzam Ci emigrację na inny kontynent. Jeżeli bowiem w Polsce zostali Twoi rodzice, majątek, czy też znajomi to znaczna odległość skutecznie utrudni Ci częste i tanie podróżowanie do ojczyzny. Taki lot będzie nie tylko trwał od kilkunastu godzin do jednej doby, lecz także i może bardzo drogo kosztować.

  W takiej sytuacji wybierz któreś z państw na kontynencie europejskim. Wówczas jesteś w stanie w ciągu 2-4 godzin przylecieć do Polski za relatywnie niewielkie pieniądze.

  Jeśli zaś masz pracę zdalną w naszym kraju w określonych godzinach i chciałbyś wyemigrować, to weź pod uwagę także i strefę czasową. O ile jesteś jeszcze w stanie pracować w ten sposób wówczas, kiedy różnica czasu wynosi 2-3 godziny (np. z Hiszpanii, Grecji), to jednak ciężko byłoby świadczyć pracę z państwa, gdzie różnica czasu wynosi już 8-10 godzin.

  8. Kultura i religia

  W przypadku emigracji osobiście starałbym się wybrać jedno z państw o zbliżonym kręgu cywilizacyjnym, kulturowym i religijnym. Generalnie, mam tu na myśli kraje Europy, Ameryki Północnej i Południowej.

  Oczywiście, jest to bardzo indywidualna sprawa, która dla niektórych nie ma znaczenia. Podejrzewam jednak, że wiele osób czułoby się nieswojo w kraju muzułmańskim, afrykańskim, czy też Dalekiego Wschodu, zwłaszcza jeśli są tam rygorystyczne wymogi np. dotyczące ubioru (noszenie burki dla kobiet). Nie można też pominąć tego, iż istnieje wiele państw, gdzie prześladuje się osoby innej narodowości lub wyznania (np. chrześcijan).

  Dodam, że dużo łatwiej jest też zasymilować się w miejscu, gdzie z natury rzeczy żyje wielu obcokrajowców, np. USA, Kanada, Wielka Brytania, Majorka.

  9. Ceny

  Dobrze jest żyć tam, gdzie są niskie ceny. Co z tego bowiem, że zarabiasz całkiem nieźle, jeśli koszty życia w tym kraju są tak drogie, że pochłaniają większość Twoich dochodów. Takimi państwami są np. Szwajcaria, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Islandia, czy też Finlandia. Warto też unikać drogich i modnych miast, gdzie koszty najmu są horrendalnie wysokie, takich jak np. Londyn, Paryż, Barcelona, czy Wiedeń.

  Z tego względu warto wziąć pod uwagę zamieszkanie w państwie, gdzie koszty życia są niskie. Jako przykład mogę tu wskazać Gruzję, Meksyk, Dominikanę, Rumunię, czy też Albanię – czytaj.

  Oczywiście, kij ma dwa końce. Jeśli bowiem ceny są w danym miejscu niewielkie to z reguły także i zarobki są tam niskie. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które np. mają dobrze płatną pracę zdalną albo też chcą tam spędzić jesień życia.

  10. Język

  Czy znasz język używany w kraju, w którym chciałbyś zamieszkać? A jeśli nie, to czy chcesz i jesteś w stanie w miarę szybko nauczyć się go? Jeśli bowiem w Dubaju możesz żyć i mieszkać bez znajomości języka arabskiego (posługując się angielskim), to np. w niektórych krajach Bliskiego Wschodu nie będzie to już możliwe. Ja osobiście nie wyobrażam sobie życia w państwie bez znajomości występującego tam języka.

  11. Klimat

  Gdybym zdecydował się zamieszkać za granicą to wybrałbym kraj, którego klimat mi odpowiada. Wynika to z tego, że nie przepadam za pogodą w Polsce. Nie lubię zimy, deszczów i uważam, że w ciągu roku mamy za mało słonecznych dni.

  Od razu wykluczam wszystkie państwa, które mają „gorszy” klimat od naszego, tj. Skandynawię, czy też kraje Europy Wschodniej.

  Z tego względu na pewno wziąłbym pod uwagę państwa wybrzeża Morza Śródziemnego (Albania, Chorwacja, Włochy), czy też Morza Karaibskiego (Dominikana, Meksyk).

  Podsumowanie

  Nie ma idealnego kraju na świecie, który by wszystkim odpowiadał. Wybór swojego centrum życiowego jest kwestią bardzo indywidualną i dlatego każdy z nas zwraca uwagę na inne rzeczy. Dlatego też przed decyzją o emigracji warto dobrze zastanowić się, co ma dla Ciebie największe znaczenie.

  Pamiętaj też, iż każde miejsce ma swoje zalety, jak też i wady. Często wiążą się one ze sobą albo też i wzajemnie wykluczają. Jeśli bowiem chcesz żyć w państwie, gdzie się dobrze zarabia (np. Szwajcaria, Norwegia), to z reguły musisz się też liczyć z wysokimi kosztami życia. Jeżeli zaś w danym kraju jest tanio (np. Albania), to z reguły też i zarobki są niskie.

  Ponadto, gdybyś chciał zamieszkać w ciepłym kraju na południu Europy (np. Hiszpania, Włochy) to najczęściej możesz się tam spotkać z podatkowym piekłem, znacznie gorszym niż u nas.
  Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o emigracji, doceń to, co masz w Polsce.

  Jeżeli podoba Ci się idea tego bloga i podcastu to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u i Instagramie.

  Copyright © 2023 Rafael del Viaje

  2 komentarze do “Emigracja. Jak wybrać kraj, w którym chcesz zamieszkać?”

   1. Tak, jest to jedno z najciekawszych państw na świecie i bardzo je lubię. Jedyne zastrzeżenie można mieć do bezpieczeństwa, gdyż Meksyk jest zaliczany do krajów o wysokim ryzyku, szczególnie ze względu na kartele narkotykowe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *