Przejdź do treści

Podróże ku wolności

Niemodlin – unikatowy rynek, piękny zamek i 800 lat historii

    Niemodlin. Co przychodzi Wam na myśl, gdy słyszycie tę nazwę? Kiedy opowiadam znajomym z różnych zakątków Polski o Niemodlinie, niektórzy z nich nigdy o nim nie słyszeli. A szkoda, bo to jedno z najciekawszych, choć wciąż niedocenianych miast w naszym kraju.
    Możliwe jednak, że część z Was wie, że Niemodlin ma bardzo wyjątkowy Rynek, zwany ulicówką – unikatowy na skalę europejską. Może też słyszeliście o imponującym Zamku Książęcym, który w 2017 roku zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie na najpiękniejsze zamki i pałace, organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną. A kto z Was miał okazję spróbować Karpia po Niemodlińsku? To lokalna specjalność, która zachwyca smakiem.


    I na pewno każdy z Was zna Pawła Kukiza – muzyka i polityka, który pochodzi właśnie z Niemodlina. To tutaj spędził swoje dzieciństwo, ukończył szkołę podstawową i średnią, a w 1984 roku wraz z przyjaciółmi założył zespół Piersi.


    Dlaczego akurat teraz wspominam o Niemodlinie? Otóż miasto to obchodzi właśnie swoje 800-lecie. Jest to dla mnie miejsce szczególne, bliskie sercu, dlatego chcę zwrócić Waszą uwagę na to niezwykłe miasto i zachęcić do jego odwiedzenia.

    Kilka słów o mieście Niemodlin

    Niemodlin to urokliwe miasto w województwie opolskim, na południu Polski. Pod względem lokalizacji jest bardzo dobrze usytuowane, gdyż leży w połowie drogi krajowej 46 między Opolem (około 25 km na zachód ) a Nysą (około 30 km), ledwie kilka kilometrów od autostrady A4, prowadzącej z Wrocławia do Katowic. Miasto liczy niecałe 7 tysięcy mieszkańców i jest siedzibą Gminy Niemodlin w Powiecie Opolskim. Jego historia sięga średniowiecza, co sprawia, że jest to miejsce o bogatej tradycji i kulturze.


    W pobliżu miasta znajdują się cenne pod względem przyrodniczym Bory Niemodlińskie, dla ochrony których w 1988 roku utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu. Jest to największy kompleks leśny w zachodniej części górnej Odry o powierzchni około 480 km². W borach tych znajdują się lasy mieszane, a także bogata flora i fauna. Ponadto, w okolicach Niemodlina znajduje się sporo zbiorników wodnych, w tym stawów hodowlanych, w których m.in. żyją karpie. Przez miasto przebiega rzeka Ścinawa, która jest dopływem Nysy Kłodzkiej.


    Niemodlin obchodzi swoje 800 urodziny, gdyż po raz pierwszy o miejscowości tej wspomniano w 1224 roku w dokumencie wydanym przez księcia Kazimierza I Opolskiego, gdzie wzmiankowano po łacinie o „Nemodlina Villa” (czyli wieś Niemodlin). Warto zauważyć, że nazwa „Niemodlin” – wbrew powszechnej opinii – nie pochodzi od tego, że jego mieszkańcy nie modlą się, ale od imienia jego pierwszego założyciela lub właściciela – Niemodlima.


    Przed II Wojną Światową miasto nosiło nazwę Falkenberg (z niem. Sokola Góra) i dlatego w godle miasta znajduje się żółty sokół na błękitnym tle, który stoi na zielonej górze.

    Co warto zobaczyć w Niemodlinie?

    Miasto to, dzięki swojej historii, architekturze i malowniczym okolicom, stanowi doskonałe miejsce na weekendowy wypad dla miłośników dawnych dziejów i pięknych krajobrazów. Oto kilka najważniejszych atrakcji znajdujących się w Niemodlinie i w okolicach:

    Rynek w Niemodlinie

    Czymś, co od razu wyróżnia Niemodlin pośród miast Polski i Europy, jest bardzo charakterystyczny Rynek. Generalnie chyba każdemu z nas rynek kojarzy się z kwadratowym (ewentualnie prostokątnym) placem, najczęściej powstałym w okresie średniowiecza, na środku którego stoi ratusz. Tymczasem w Niemodlinie znajduje się rynek typu ulicówka, który jest bardzo unikatowy. Ma on kształt wydłużonego wrzeciona i liczy około 350 metrów długości. Przez środek Rynku biegnie dwupasmowa ulica, zaś równolegle do niej dwie jednokierunkowe drogi. Patrząc od strony Nysy zaczyna się on gotyckiego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a kończy na pięknym zamku, o którym zaraz więcej Wam opowiem.


    W samym rynku znajduje się m.in. kamienna figura św. Floriana, dwuramienna latarnia miejska, a także wiele zabytkowych kamienic. Tu także jest centrum miasta, gdzie toczy się codzienne życia dla jego mieszkańców. Można więc tu odwiedzić liczne sklepy i punkty usługowe, księgarnię, restaurację, kawiarnię, pizzerię, czy też spróbować pysznego niemodlińskiego pieczywa z tutejszego „Domu chleba”. Niestety, od czasów remontu z lat 90-tych, Rynek nie był już restaurowany, a zatem powinien jak najszybciej zostać ponownie odnowiony.

    Zamek w Niemodlinie

    Obecnie najbardziej rozpoznawalną atrakcją Niemodlina jest imponujący Zamek Książęcy, którego historia przekracza 700 lat. Otoczony malowniczym parkiem, pełnił niegdyś funkcję rezydencji książęcej, a dziś stanowi ważną atrakcję turystyczną, przyciągającą miłośników historii i architektury. Obecnie zamek jest stopniowo odnawiany i udostępniany turystom, którzy mogą poznać jego fascynującą historię oraz tajemnice.

    Jego mury pamiętają czasy średniowiecznych rycerzy, kiedy to w XIII wieku wzniesiono go jako obronną twierdzę. Początkowo była to niewielka drewniana warownia, lecz w 1313 roku zamek zyskał na znaczeniu, gdy książę Bolesław Niemodliński, syn księcia opolskiego Bolka I, przebudował go na murowaną twierdzę w stylu gotyckim.
    Rozbudowywany i modernizowany na przestrzeni wieków, zamek w Niemodlinie zachował wiele z ducha minionych epok – od gotyckich fundamentów po renesansowe i barokowe detale, które dodają mu majestatu. Zamek wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, będąc siedzibą różnych rodów szlacheckich, w tym znanych i wpływowych rodzin Pücklerów i von Praschma.


    Przez wieki zamek w Niemodlinie był świadkiem zarówno czasów świetności, jak i momentów tragicznych – wojen, pożarów, podbojów. W renesansie stał się prawdziwą perłą architektury, z bogato zdobionymi komnatami, imponującym dziedzińcem i ogrodami, które były miejscem spotkań ówczesnej elity. Jednak zamek miał też swoje mroczne strony – w jego podziemiach, jak głosi legenda, straszy duch Białej Damy.


    Dziś, po latach renowacji, zamek w Niemodlinie otwiera swoje bramy dla odwiedzających, zapraszając ich do podróży w czasie. W jego wnętrzach można zobaczyć oryginalne meble, zabytkowe obrazy i rzeźby, które przenoszą nas w czasy jego największej świetności. Spacerując po komnatach i dziedzińcach, izbie tortur i zbrojowni, można poczuć ducha dawnych wieków, a także odkryć fascynujące historie związane z jego dawnymi mieszkańcami.


    Ciekawostką jest fakt, że Zamek w Niemodlinie był planem zdjęciowym do znanego filmu „Jasminum” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, w którym grali czołowi polscy aktorzy, w tym m.in. Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Bogusław Linda, czy też Grażyna Błęcka-Kolska.
    Współcześnie, zamek w Niemodlinie przyciąga nie tylko miłośników historii, ale i entuzjastów tajemniczych opowieści. Organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne, rekonstrukcje historyczne, a także nocne zwiedzania, podczas których można poczuć atmosferę minionych wieków i wsłuchać się w szepty dawnych mieszkańców zamku. Spacerując zaś po ścieżkach parku przypałacowego można spotkać piękne i płochliwie daniele, które stanowią dużą atrakcję nie tylko dla najmłodszych.


    To miejsce, gdzie przeszłość przenika się z teraźniejszością, a każdy kamień ma swoją opowieść. Zamek w Niemodlinie to nie tylko zabytkowa budowla, ale przede wszystkim żywe świadectwo historii, które wciąż fascynuje i inspiruje odwiedzających.

    Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemodlinie

    Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niemodlinie to miejsce, które kryje w sobie historię pełną wiary, nadziei i niezwykłych zdarzeń, splatających losy mieszkańców tego miasteczka przez wieki. Położony w sercu Niemodlina, prawie naprzeciw majestatycznego zamku, kościół od wieków stanowi duchowe centrum tej okolicy.


    Historia tej świątyni sięga XIII wieku, kiedy to na tym miejscu wzniesiono prezbiterium. Jednak to, co widzimy dzisiaj, to efekt licznych przebudów i rozbudów, które nadały kościołowi jego obecny, imponujący kształt. Choć wzniesiono go w stylu gotyckim, przeszedł on też przez okres renesansu i baroku, a każda z tych epok zostawiła na nim swój ślad, wzbogacając jego architekturę i wystrój.
    Wchodząc do środka, trudno nie zachwycić się pięknem wnętrza. Wysokie sklepienia, barokowa ambona i bogate zdobienia tworzą atmosferę sacrum, która skłania do refleksji i modlitwy. Szczególną uwagę przyciąga ołtarz główny, z kunsztownymi rzeźbami i obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, patronki świątyni. To właśnie wokół tego obrazu, jak głosi miejscowa tradycja, skupia się niezwykła moc tego miejsca – mówi się, że przynosi on ukojenie i nadzieję tym, którzy z wiarą do niego się zwracają.


    Kościół w Niemodlinie to jednak nie tylko piękno architektury i sztuki. To także miejsce, które pamięta burzliwe dzieje regionu. Przetrwał wojny, pożary i liczne zmiany władzy, będąc świadkiem losów pokoleń, które tu się modliły, świętowały i żegnały swoich bliskich. W jego murach kryją się historie rodzin, wspólnot i indywidualnych wiernych, którzy przez wieki tworzyli duchową tkankę tego miejsca. To tu przez ponad 40 lat (1961-2002) pełnił funkcję proboszcza niezapomniany ksiądz Henryk Słodkowski, który uczył młodzież podstaw wiary, zaś jego przesłanie pozostało niezapomniane wśród dzisiejszych mieszkańców Niemodlina.


    Dużą sensacją było to, że w drugiej dekadzie XXI wieku podczas prac konserwatorskich kościoła przypadkowo odkryto bardzo stare polichromie znajdujące się na ścianie prezbiterium, a także w kaplicach. Część z nich pochodzi z przełomu XIII/XIV wieku i należy do najstarszych tego typu w Polsce.


    Dziś kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest nie tylko miejscem kultu, ale również świadectwem trwałości wiary i historii Niemodlina. Jego drzwi są otwarte dla wszystkich, którzy pragną choć na chwilę zatrzymać się, zadumać nad przemijającym czasem i poczuć duchową moc tego niezwykłego miejsca. W jego wnętrzu przeszłość spotyka się z teraźniejszością, tworząc harmonijną całość, która wciąż inspiruje i porusza serca odwiedzających.
    Zaraz po wejściu do kościoła po lewej stronie można dostrzec w nawie bocznej pamiątkową tablicę ku czci zabitych żołnierzy AK i ludności z kresów dawnej RP, na której napisano: „Pomordowanym mieszkańcom Wołynia, ofiarom deportacji, rzezi i obozów, żołnierzom 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, Obrońcom Przebraża i okolic, za patriotyczną postawę w ratowaniu życia Polaków na Wołyniu w latach 1939-44. Rodacy Ziemi Wołyńskiej. Niemodlin 1990r.

    Arboretum w Lipnie

    Wyobraź sobie, że przenosisz się w czasie do XVIII wieku. Oto jesteś w magicznym ogrodzie, gdzie drzewa są starsze niż Twoi pradziadkowie. Tak właśnie czujesz się, odwiedzając arboretum w Lipnie, tuż obok malowniczego Niemodlina.


    To najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce! Już w 1782 roku hrabia Jan Nepomucen Karol Praschma – właściciel dóbr niemodlińskich, postanowił stworzyć tu zielony raj. Posadził pierwsze drzewka, które dziś są prawdziwymi olbrzymami. Spacerując wśród nich, możesz poczuć się jak w bajce. Słońce prześwieca przez kolorowe liście, ptaki śpiewają swoje melodie, a Ty możesz po prostu odpocząć i napawać się pięknem natury. Co istotne, wstęp do parku jest bezpłatny.


    Kiedy tu przyjdziesz, poczujesz się, jakbyś przeniósł się do bajkowej krainy. Drzewa z różnych zakątków świata rosną tu obok siebie, tworząc niezwykły, zielony labirynt. Możesz natknąć się na egzotyczne gatunki, które zwykle spotyka się tylko na zdjęciach. A może spotkasz tu wiewiórkę skaczącą z gałęzi na gałąź lub usłyszysz śpiew ptaków?

    W arboretum znajdziesz nie tylko stare dęby czy buki, ale także rzadkie gatunki roślin sprowadzone z różnych zakątków świata, np. jałowiec wirginski, żywotnik olbrzymi, tulipanowiec amerykański, czy też grujecznik japoński. To prawdziwa skarbnica przyrody, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Możesz tu usiąść na ławeczce i poczytać książkę, zrobić piknik z rodziną lub po prostu pospacerować wśród drzew, delektując się świeżym powietrzem i widokiem azalii lub rododendronów.


    Jeśli szukasz miejsca, gdzie oderwiesz się od zgiełku miasta i zatopisz w pięknie natury, arboretum w Lipnie jest idealnym miejscem dla Ciebie. To zielona oaza spokoju o powierzchni 4,18 ha, gdzie czas zdaje się płynąć wolniej.

    Chatka Pustelnika

    W głębi lasu, nieopodal arboretum w Lipnie, kryje się wyjątkowe miejsce – Chatka Pustelnika. Wyobraź sobie malutką, drewnianą kapliczkę ukrytą wśród drzew, która wygląda jakby pochodziła z dawnych czasów. Miejsce to emanuje spokojem, a jednocześnie budzi ciekawość.
    Legenda głosi, została ona zbudowana pod koniec XVIII wieku przez emigrantów z Francji, którzy w czasie krwawej Rewolucji Francuskiej z 1789 roku znaleźli schronienie w dobrach hrabiego Praschmy. Chatka ta, otoczona gęstym lasem, stała się miejscem modlitwy i medytacji. Z biegiem lat miejsce to zyskało miano kapliczki, a ludzie zaczęli tu przychodzić, szukając ciszy i refleksji. Tuż obok niej znajduje się też grób budowniczego.


    Kapliczka Pustelnika to miejsce pełne magicznej atmosfery. Otaczają ją stare drzewa, które szepczą tajemnicze historie. Kiedy tu przyjdziesz, poczujesz się, jakby czas się zatrzymał. Możesz usiąść na ławeczce, zamknąć oczy i posłuchać śpiewu ptaków. Albo też pomodlić się, gdyż jest to też miejsc kultu religijnego. W okresie letnim odbywają się tu też nabożeństwa.

    Podsumowanie

    Niemodlin to jedno z tych miast, które wciąż czeka na odkrycie przez turystów. Choć wielu o nim nie słyszało, to kryje w sobie prawdziwe skarby – zarówno architektoniczne, jak i przyrodnicze. Spacerując jego ulicami, można natknąć się na piękne zabytki, jak choćby Zamek Książęcy, który zajął pierwsze miejsce w konkursie na najpiękniejsze zamki w Polsce. Okoliczne lasy i jeziora to idealne miejsca na odpoczynek na łonie natury.


    Ale Niemodlin to nie tylko miejsce na krótki wypad. To również interesujące miejsce do zamieszkania. Ceny nieruchomości są tu znacznie niższe niż w Opolu czy Wrocławiu, a lokalizacja jest naprawdę dobra. Miasto leży w połowie drogi między Opolem a Nysą, blisko autostrady A4, co zapewnia świetny dojazd i łatwy dostęp do większych ośrodków miejskich.


    Warto także wspomnieć, że w tym roku Niemodlin obchodzi swoje 800-lecie. To doskonały moment, by odwiedzić to niezwykłe miasto i poczuć jego bogatą historię oraz niepowtarzalny klimat.

    Pierwsza w Polsce książka o obronie gotówki

    To tyle na dzisiaj. Jeśli pierwszy raz odwiedzasz mój blog lub podcast to wiedz, że poświęcony jest on tematyce wolności oraz podróży. Dlatego też pragnę zwrócić Twoją uwagę na kwestię konieczności obrony gotówki. Temat likwidacji pieniądza fizycznego jest tak ważny i tak aktualny, że nie można obok niego przejść obojętnym. Dlatego też napisałem książkę pt. „Gotówka to wolność”.

    Jest to pierwsza polska książka na temat obrony gotówki.
    Opisuje ona w sposób kompleksowy proces eliminacji gotówki, wyposaża nas w szereg argumentów, dlaczego powinniśmy nią płacić; opisuje, jak będzie wyglądał świat bez gotówki; wyjaśnia, czym jest CBDC, opisuje proces odchodzenia od standardu złota, a przede wszystkim pokazuje nam, co My możemy zrobić, aby gotówka nie została zlikwidowana.

    Poza tym, już wkrótce dostępna będzie moja najnowsza książka na temat CBDC. Będzie to pierwsza tego typu publikacja polskiego autora, w której podejmuję się kompleksowej analizy tematyki cyfrowych walut banku centralnego. Aby otrzymać najnowsze informacje na temat tej książki, dołącz do newslettera „Podróży ku wolności”.

    Postaw mi kawę

    Na zakończenie ma do Ciebie prośbę. W prowadzenie tego bloga i podcastu wkładam sporo serca i czasu. Treści te są dostępne za darmo, a przygotowując je zazwyczaj popijam kawę (uwielbiam kawę!). Jeśli uważasz je za wartościowe, a chcesz wesprzeć moją działalność w internecie, to… możesz mi postawić wirtualną kawę! 🙂

    Odbywa się to za pomocą platformy Buy coffee.to.

    Szczegóły znajdziesz w linku poniżej.

    Klikając w ten link przejdziesz do mojego profilu, gdzie w prosty sposób możesz postawić mi kawę.

    Postaw mi kawę na buycoffee.to


    Jeżeli podoba Ci się idea tego bloga i podcastu, to proszę Cię o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u i Instagramie.

    Copyright © 2024 Rafael del Viaje

    2 komentarze do “Niemodlin – unikatowy rynek, piękny zamek i 800 lat historii”

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *