Moi Drodzy,
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2025 – dużo miłości, zdrowia, szczęścia, wspaniałych podróży oraz spełnienia wszelkich, nawet najskrytszych, marzeń – a także zdobycia swojego życiowego Mount Everestu – mojej Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom, Czytelnikom mojego bloga i książek, moim Klientom, sympatykom, a także wszystkim, których dotychczas spotkałem na swojej drodze…
A przede wszystkim – powrotu do normalności i pełnej wolności, czyli do stanu, który mieliśmy – jak się wydaje – do końca 2019 roku.
Proszę Was też o współpracę, wsparcie i inspirację w Nowym Roku 2025, abyśmy razem mogli sobie pomagać oraz wspólnie rozwiązywać problemy prawne i życiowe…
Rafał
Z okazji Nowego Roku przygotowałem dla Was coś osobistego i dla mnie szczególnego, tj. moje osobiste refleksje na temat tego, jak mądrze żyć. Jest to swoiste podsumowanie zdobytej przeze mnie wiedzy, moich przemyśleń oraz osobistych doświadczeń, czyli 8 najważniejszych celów, które chcę zrealizować w tym roku, aby mądrze żyć. Są to też moje postanowienia noworoczne, które sobie zapisałem w notatniku i zamierzam stosować w 2025 roku (a które w mniejszym lub większym stopniu pewnie realizowałem też i w poprzednich latach). Być może niektóre z nich będą dla Was inspiracją. Dodam, że ich kolejność ta jest przypadkowa.

Jak mądrze żyć? Oto 8 najważniejszych celów, które chcę zrealizować w tym roku:
1) Zadbajmy o nasze relacje z drugim człowiekiem
Tak naprawdę żyjemy po to, aby dzielić się dobrem z drugim człowiekiem. Bo to właśnie obdarowywanie innych jest najważniejsze. A dobro, które oddaliśmy komuś bezinteresownie, wróci do nas ze zdwojoną siłą.
Dlatego też zacznijmy dbać o to, aby nasze relacje z Rodziną i Bliskimi były lepsze na co dzień. Doceńmy starania naszej Mamy, Taty, dziecka czy też Małżonka. Podziękujmy im za to, co dla nas czynią. Powiedzmy im coś miłego. Pochwalmy ich za to, co robią. Porozmawiajmy z nimi. Poświęćmy im swój czas – nie musimy ciągle siedzieć przed telewizorem albo też „uciekać” od Rodziny w pracę lub liczne obowiązki domowe. Najważniejsze jest bowiem to, aby dużo rozmawiać z Bliskimi (na każdy temat) i poświęcać im swój czas.

Rozumiem, że czasem najbliżsi członkowie Rodziny potrafią być też „trudni”. Ale postarajmy się też ich zrozumieć – wczuć w ich rolę i punkt widzenia. I powiedzmy im: „Kocham Cię”. To bardzo dużo znaczy.
Jeśli to tylko możliwe, to postarajmy się być najlepszym na świecie ojcem, matką, synem, córką, bratem lub siostrą. Bo dobro wraca.
Ale Rodzina to nie wszystko. Mamy przecież także Przyjaciół i Znajomych. Najgorsze, co zrobiła z nami ta pandemia strachu z lat 2020-2022, to osłabienie lub też zniszczenia stosunków międzyludzkich. Zaczęliśmy się odgradzać od innych. Traktujemy drugiego człowieka nie jak naszego bliźniego, ale jak potencjalne zagrożenie. Zamykamy się domach. Nie chcemy się spotykać z innymi. W tych dziwnych czasach trzeba więc powalczyć o utrzymanie naszych relacji. W przeciwnym razie one bezpowrotnie zanikną, a my powoli siedząc w domu będziemy „dziczeć” jak zwierzęta w amazońskiej dżungli.

Dlatego też sami pierwsi zadzwońmy do naszych Przyjaciół. Zapytajmy, jak sobie radzą, czy trzeba im coś pomóc? Spotkajmy się z nimi – o ile jest to możliwe. Pierwsi zaprośmy ich do siebie, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie. Napiszmy do nich czasem sms-a, e-maila, albo też list lub kartkę. W tych czasach musimy walczyć o podtrzymywanie relacji.
Ale też rozejrzyjmy się dookoła nas, tj. poza krąg Rodziny, Osób Najbliższych, Przyjaciół, czy też Znajomych. Uśmiechnijmy się do pani spotkanej na ulicy, powiedzmy jakieś miłe słowo osobie pracującej w sklepie lub w pracy. Bądźmy życzliwi i przyjaźni wobec drugiego człowieka. To niewiele nas kosztuje, a innym tak wiele daje.

2) Mądrze wykorzystujmy swój czas
Kiedy miałem 10 lat to wydawało mi się, że rok czasu to bardzo długi okres. Tymczasem dzisiaj ten sam rok mija mi bardzo szybko. Zauważyłem taką prawidłowość, że im człowiek jest starszy, tym szybciej mu mija czas. A każdego roku ta kula pędzi coraz szybciej i szybciej. Jak mówią między sobą osoby skazane siedzące w więzieniu – „Rok to nie wyrok”.
Każdy z nas ma jedno życie (no chyba, że wierzy w reinkarnację) i dlatego warto ten dany nam czas wykorzystać bardzo dobrze. Ale też każdy z nas ma tyle samo czasu w ciągu godziny, doby, czy też tygodnia, tj. odpowiednio: 60 minut, 24 godziny i 7 dni. I tylko od nas zależy to, jak ten czas sami wykorzystamy. Tak samo bowiem czas biegł dla Józefa Kraszewskiego, który w swoim życiu zdążył napisać ponad 300 powieści i opowiadań, jak też i dla przysłowiowego „Kowalskiego”, który w swoim życiu obejrzał kilka tysięcy filmów lub seriali.
Pytanie tylko, jak my ten czas wykorzystamy?
Ja staram się dzielić dobę na 3 – mniej więcej równe – części, po około 8 godzin każda. Pierwszą z nich spędzam w pracy i działalności zarobkowej, druga stanowi mój czas wolny, który spędzam z rodziną i przyjaciółmi oraz przeznaczam na hobby i swoje prywatne sprawy, zaś trzecią przeznaczam na sen i odpoczynek.
Warto też mądrze planować swój czas, gdyż bez planu nic „przypadkiem” nam nie wyjdzie. I to powinien być nie tylko plan na nadchodzący Nowy Rok, ale też na następny dzień, tydzień, czy też miesiąc. I tak też poczyniłem trochę planów na ten rok.

3) Odkryjmy i wykorzystajmy swoje talenty
Każdy z nas – dosłownie każdy – ma jakiś talent (albo i wiele talentów). Nawet jeżeli Ci się wydaje, że nie masz żadnego talentu, to uwierz mi, że tak nie jest. Niestety, wielu z nas do tej pory nie odkryło swojego talentu. Być może wynika to z tego, że go w ogóle nie szukało. Podobno większość Polaków wykonuje na co dzień pracę, której nie lubi. Czy to nie jest straszne? Trudno mi sobie bowiem wyobrazić to, aby do emerytury (czyli często przez około 40-45 lat) pracować przy czymś, czego szczerze nienawidzę.
Tymczasem nasza praca powinna być naszą pasją, tj. czymś, co nas pociąga, sprawia przyjemność i przy czym możemy spędzać mnóstwo czasu bez potrzeby patrzenia na zegarek.
Dlatego też – jeśli nie odkryłeś dotąd jeszcze swoich talentów – to poświęć swój czas, aby to teraz zrobić. A w zasadzie to go zainwestuj, bo odkrycie i wykorzystanie swojego talentu to inwestycja, która będzie Ci się „zwracać” latami. Jeśli nie wiesz, jak to konkretnie uczynić, to możesz skorzystać z jednej z kilku znanych i sprawdzonych metod, które łatwo znajdziesz w internecie.
Ja osobiście mogę Ci polecić trzy metody, z których sam skorzystałem. Pierwszą z nich jest metoda tzw. sweet spot-ów, czyli koncepcja Johna Scherera, pomagająca znaleźć takie chwile w naszym życiu, które dają nam największe poczucie spełnienia. Drugą z nich jest test StrengthsFinder z Instytutu Gallupa. A po trzecie, warto zrobić tzw. kompas kariery, organizowany przez Fundację Crown.
Jeśli zaś poznałeś już swoje talenty to z nich korzystaj. Jeżeli bowiem w swojej pracy nie wykorzystujesz swoich talentów, to ją zmień na taką, która Ci to umożliwia. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jakiego wielkiego „skoku” życiowego dokonasz. Nie ma bowiem nic gorszego niż zakopanie swoich talentów pod ziemię. Po to zostaliśmy bowiem nimi obdarzeni, aby je wykorzystać w życiu i nimi się dzielić.

4) Mądrze zarządzajmy swoimi pieniędzmi
O pieniądzach wspominałem już wielokrotnie na tym blogu i podcaście. Jeśli jeszcze tego nie znasz, to polecam Ci zacząć od odcinka pt. „Wolność to dobrze poukładane finanse osobiste. 7 fundamentalnych zasad, którymi się kieruję”.
Dlatego też pragnę w tym punkcie zwrócić uwagę tylko na dwie istotne rzeczy.
Po pierwsze, uporządkujmy własne finanse. Nauczmy się zatem zarządzać swoimi pieniędzmi oraz je oszczędzać. Bez tego nigdy nie będziemy ich mieć. Warto na to poświęcić co najmniej kilkanaście wieczorów np. przy wartościowej książce lub dobrym blogu finansowym. Mądre zarządzanie pieniędzmi to niełatwa sztuka, której większość z nas nie opanowała. Ponadto, jest ona obecnie niezwykle trudna, a to z uwagi na inflację i grożący kryzys finansowy (o inflacji napisałem tutaj). A oszczędzać powinniśmy na różne, indywidualne cele. Przede wszystkim, już dziś powinniśmy oszczędzać na naszą emeryturę, bo ZUS to kolos na glinianych nogach, który z pewnością upadnie z wielkim hukiem. Podobnie można wyznaczyć inne cele, np. na samochód, studia dziecka, czy też na najbliższe wakacje.
A po drugie – pamiętajmy, że pieniądze nie mogą nigdy być naszym celem, a jedynie środkiem, który ten cel nam ułatwia. Pieniądze bowiem odzwierciedlają pewną wartość, która powinna odpowiadać naszej pracy. Ważny jest zatem zdrowy stosunek do pieniędzy i zrozumienie mechanizmu ich tworzenia.

5) Doskonalmy się
Wiele osób błędnie przypuszcza, że uczymy się jedynie w szkole, i to po to, aby zdobyć wykształcenie oraz wiedzę w konkretnym zawodzie. A po uzyskaniu dyplomu możemy „zawiesić płaszcz naszej wiedzy na jakimś wieszaku” i nigdy do tego nie wracać.
Tymczasem takie myślenie jest błędne. Uczyć się bowiem będziemy przez całe życie. Uczymy się nie tylko wiedzy teoretycznej, książkowej, ale także i zdobywamy nowe umiejętności. Świat bowiem zmienia się obecnie z prędkością światła. To, czego uczyłeś się bowiem kilkanaście lat temu w szkole, mogło się w jakimś stopniu zdezaktualizować. Rok w informatyce to jak 50 lat w historii. Dlatego też warto w Nowym Roku poszukać jakiegoś kursu, szkolenia, czy też książki, a następnie poświęcić trochę czasu na zdobycie nowych umiejętności. Jest tyle nowych, fantastycznych dziedzin i umiejętności, które będą w niezwykły sposób procentować w naszym życiu.
I tak przykładowo: uważam, że zawsze warto poznać nowy język obcy. Każdy język. Nawet i te rzadsze języki (a może i przede wszystkim takie), gdyż dziś znajomość tylko języka angielskiego jest obecnie już standardem i na nikim nie robi specjalnego wrażenia. Ale już np. znajomość języka arabskiego z pewnością już tak, bo rzadko kto zna go w Polsce.
Ja sam cały czas staram się pogłębiać swoją wiedzę, i to z wielu dziedzin, czemu wkrótce poświęcę odrębny odcinek na tym blogu.

6) Realizujmy nasze pasje
Współczesny człowiek uczy się, pracuje, prowadzi gospodarstwo domowe, załatwia rozmaite sprawy urzędowe i wykonuje wiele różnych innych czynności dnia powszedniego.
Ale oprócz tej „prozy życia” warto też mieć coś więcej z niego. I od tego jest właśnie „poezja życia”. Ona ma miejsce wtedy, gdy robimy coś niesamowitego, niecodziennego i wspaniałego. Najczęściej łączy się to z jakąś naszą pasją. I nieważne, czy naszą pasją jest sport, fotografia, jazda konno, turystyka górska, czy też podróżowanie. Najważniejsze jest bowiem to, aby w swoim czasie wolnym zaplanować sobie czas na pasję. To ona daje często wielką radość w naszym życiu i czyni je kolorowym, dodając nam skrzydeł na co dzień.
Ja sam mam co najmniej kilka pasji. Na pewno najważniejszą z nich jest podróżowanie. Ale nie jedyną. Uwielbiam też czytać książki, uprawiać sport, poznawać nowe kultury, uczyć się języków obcych oraz pisać. Dlatego też piszę książki (np. Gotówka to wolność, Stop CBDC) oraz artykuły m.in na tym blogu. Ogromną przyjemność sprawia mi też rozmowa z drugim człowiekiem – bardzo chętnie spotykam się więc z przyjaciółmi i znajomymi.

7) Dbajmy o zdrowie
Zdrowie i życie mamy tylko jedno. I właśnie dlatego musimy o nie dbać. W tym celu warto prowadzić zdrowy tryb życia. Ale co to konkretnie oznacza? Otóż ja widzę to w dwóch płaszczyznach.
Po pierwsze, zdrowe jedzenie. W tym celu warto np. ograniczyć odwiedzanie fast foodów, a w swoim codziennym jadłospisie uwzględniać owoce i warzywa. Zrezygnować w możliwie jak największym stopniu z cukru, a w szczególności z słodyczy i popularnych słodkich napojów gazowanych. Tak naprawdę nie jemy po to, aby jedynie „zapchać” swój żołądek, ale w celu dostarczenia organizmowi ważnych składników, które on potrzebuje do życia (np. witamin, minerałów, itp.). Na jedzeniu nie powinno się też oszczędzać, bo tak naprawdę jesteś tym, co jesz.

Po drugie, aktywność fizyczna. Bo przecież sport to zdrowie. Może nie każda dyscyplina, ale w większości przypadków jednak tak. Nawet jeśli nie uprawiamy żadnej konkretnej dyscypliny sportu, to zawsze warto regularnie pamiętać o jakiejś formie aktywności fizycznej, np. pobiegać w niedalekim parku przez kwadrans, wykonać drobną gimnastykę, czy też po prosty zrobić sobie wieczorny 20-minutowy spacer.

8) Zadbajmy o nasze relacje z Bogiem lub o naszą duchowość
Na świecie istnieją różne religie. Nie każdy z nas jest też osobą wierzącą – i ja to doskonale rozumiem i szanuję.
Ale jestem o tym głęboko przekonany, że są pewne powszechne wartości, uniwersalne zasady i ponadczasowe prawa natury, które tkwią w nas bez względu na nasz światopogląd, wyznanie religijne, czy też filozofię życia. Dla tych osób, które są wierzące, wynikają one z wyznawanej religii. Czy zatem nasza religijność – o ile jesteśmy osobami wierzącymi – jest tylko pewnym przyzwyczajeniem, tradycją wyniesioną z domu albo też wynika ze strachu przed piekłem lub też tym, co będzie po naszej śmierci? Czy też może jest ona prawdziwą relacją z Bogiem – taką relacją, jaką mamy z drugim człowiekiem? Czy prowadzimy z Nim żywy dialog, czy też może tylko monolog – prywatną „listę życzeń” i pretensji? W każdym razie zadbajmy o naszą duchowość.

Z kolei osoby niewierzące też mają swoją duchowość. Warto zatem zatrzymać się w tym biegu dnia codziennego, wyciszyć swój umysł w tym zgiełku świata i zastanowić się nad naszymi wartościami. A może musimy ich dopiero poszukać? Albo też już ich szukamy, czasami od wielu lat. Jaki w ogóle jest cel naszego życia? Po co istniejemy?

Podsumowanie
Moim skromnym zdaniem realizacja tych 8 celów pomoże mi mądrze żyć. Jest to moja osobista i subiektywna lista. Ale być może Ty masz inne propozycje. Jeżeli tak to proszę podziel się nimi ze mną w komentarzu. 🙂

Postaw mi kawę
Na zakończenie ma do Ciebie prośbę: W prowadzenie tego bloga i podcastu wkładam sporo serca i czasu. Treści te są dostępne za darmo, a przygotowując je zazwyczaj popijam kawę (uwielbiam kawę!).
Jeśli uważasz je za wartościowe, a chcesz wesprzeć moją działalność w internecie, to… możesz mi postawić wirtualną kawę! 🙂
Odbywa się to za pomocą platformy Buy coffee.to.
Szczegóły znajdziesz w linku poniżej. Klikając w ten link przejdziesz do mojego profilu, gdzie w prosty sposób możesz postawić mi kawę.

Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u i Instagramie.
Copyright © 2025 Rafael del Viaje