Przejdź do treści

Podróże ku wolności

Madera – raj dla turystów, czy miejsce warte zamieszkania?

    Czy marzysz o tym, żeby zamieszkać w miejscu, gdzie słońce świeci przez cały rok, rośliny są wiecznie zielone, można uprawiać sporty wodne, a podatki są na przyzwoitym poziomie? Czy pragnąłbyś zamieszkać na pięknej, niemalże rajskiej wyspie, które oferuje Ci takie możliwości, a jednocześnie nie leży na drugim końcu świata, lecz można do niej dolecieć samolotem w kilka godzin z Polski? A może chciałbyś tylko ją odwiedzić i spędzić na niej fantastyczny urlop?

    Dziś zamierzam Ci przedstawić miejsce, która może nie jest idealne, ale spełnia prawie wszystkie te kryteria. Tym miejscem jest Madera.

    Jest to najdalej wysunięta na zachód wyspa należąca do Portugalii, która ma wulkaniczno-górzyste ukształtowanie terenu i słynie z przepięknych krajobrazów oraz łagodnego klimatu.

    Niedawno opowiadałem Wam szerzej (w dwóch odcinkach – czytaj: cz.1 i cz. 2) na temat Portugalii, więc dzisiaj skupię się wyłącznie na tej niezwykłej wyspie. Zapraszam Was w podróż na urzekającą Maderę.

    Kilka słów o Maderze

    Archipelag Madera leży na Oceanie Atlantyckim i zalicza się go do tzw. Makaronezji. Znajduje się on 860 km na południowy zachód od Portugalii kontynentalnej i około 600 km na zachód od Afryki. Ma on łącznie powierzchnię 801 km2 i składa się z kilku wysp, z czego zdecydowanie największa i najważniejsza jest właśnie Madera (741 km2).

    Wbrew pozorom, nie jest to wielka wyspa. Patrząc z zachodu na wschód Madera ma ona bowiem długość 57 km, zaś szerokość (w najszerszym miejscu) – 22 km.

    Z kolei druga z wysp, tj. Porto Santo, położona 43 km na północny wschód od Madery, jest od niej prawie 20 raz mniejsza (42,5 km2). Oprócz tego, w skład archipelagu wchodzi też grupa 3 niezamieszkanych pustynnych wysp, zwanych Ilhas Desertas. Obecnie na archipelagu Madery żyje około ćwierć miliona mieszkańców.

    Madera często nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny. I nic dziwnego, bo z uwagi na bliskość Afryki występuje tam specyficzny klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego. Jeżeli zatem chciałbyś uciec przed polskimi mrozami, to warto wybrać się tu w okresie zimowym, kiedy temperatura w dzień wynosi około 20 stopni Celsjusza, zaś w nocy około 14 stopni. Dlatego też wybrałem się tam właśnie w tym okresie. Z kolei latem jest tu ciepło, ale z reguły nie ma upałów. W dzień temperatura waha się tu bowiem między 25 a 26 stopni, zaś w nocy – około 19-20 stopni.

    Dzięki stabilnemu klimatowi uprawia się tu winorośl, trzcinę cukrową i tropikalne rośliny uprawne (np. banany). Dlatego też głównymi produktami eksportowymi wyspy są: słynne wino Madera (vinho da Madeira) oraz rum. Oczywiście, bardzo ważną gałęzią gospodarki jest też turystyka, gdyż obszar ten – z uwagi na bogatą roślinność podzwrotnikową – stanowi rezerwat na 2/3 powierzchni wyspy.

    Warto wiedzieć, że Maderze przysługuje status tzw. Regionu Autonomicznego Madery (port. Região Autónoma da Madeira), co oznacza, że temu obszarowi władze centralne w Lizbonie przyznały pewien stopień samodzielności w niektórych dziedzinach, np. prawo, podatki.

    Odkrycie archipelagu Madera

    W XIV wieku Portugalia była niewielkim państwem na Półwyspie Iberyjskim. Jednak w XV wieku kraj ten rozpoczął budowę imperium kolonialnego, co doprowadziło do jego ogromnego rozkwitu. Główną rolę w tym procesie odegrał książę Henryk Żeglarz, który był wielkim miłośnikiem żeglugi i odkryć geograficznych. Książę Henryk finansował wyprawy, które doprowadziły do odkrycia nowych lądów, w tym Azorów, Wysp Zielonego Przylądka i Brazylii.

    W roku 1418 portugalscy żeglarze – João Gonçalves Zarco oraz Tristão Vaza Teixeira – na polecenie Henryka Żeglarza mieli zbadać terytoria wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki. Podczas wyprawy potężny sztorm zagnał ich na tajemniczą wyspę, na której przeczekali ten niebezpieczny żywioł. Jako wyraz wdzięczności dla Boga za uratowanie życia nazwali ją „Pôrto Santo”, czyli Święty Port.

    Rok później obydwaj żeglarze wraz z Bartolomeu Perestrelo otrzymali rozkaz od Henryka Żeglarza, aby zbadali i zasiedlili ten obszar na rzecz Królestwa Portugalii. Podczas tej drugiej wyprawy zobaczyli wielką chmurę na zachód od Porto Santo. Popłynęli w tym kierunku i wówczas odkryli znacznie większą wyspę. Ponieważ pokryta ona była bardzo gęstym lasem wawrzynowym, dlatego Zarco nazwał ją „Maderą”, od portugalskiego słowa madeira, czyli drewno. Co istotne, wyspa była bezludna, a zatem w tym wypadku nie mieliśmy do czynienia z krwawą walką z jakimikolwiek tubylcami. Od tego czasu obszary te należą do Portugalii.

    Jednak Madera była znana żeglarzom już w starożytności. Podobno w tym okresie, gdy Fenicjanie przemierzali morza i oceany, ich żaglowce niejednokrotnie zatrzymywały się na brzegach Madery i Porto Santo, które nazywali Wyspami Szczęśliwymi. Obszary te, położone na środku Atlantyku, były dla nich atrakcyjnym miejscem postoju.

    Wyspę odwiedzali również Grecy i Rzymianie. O Maderze wspominał słynny pisarz i filozof grecki – Plutarch z Cheronei, który opisywał wyprawę rzymskiego generała – Sertoriusza z I wieku p.n.e.:

    Po wielu trudach i niebezpieczeństwach, wreszcie dotarli do wyspy, która znajduje się w samym środku Atlantyku, około 1000 kilometrów od wybrzeża Afryki. Wyspa ta jest mała, ale ma łagodny klimat i jest obfita w pożywienie. Sertoriusz i jego ludzie spędzili na niej kilka miesięcy, zakładając osadę i uprawiając ziemię. Sertoriusz był zachwycony wyspą i nazywał ją „paradisum”.

    Jak dotrzeć na Maderę?

    Z Polski można dotrzeć na Maderę drogą powietrzną m.in. z Katowic i Warszawy. Ja akurat leciałem tam linią Wizz Air z Katowic. Lot trwał niecałe 5 godzin, przy czym należy pamiętać, że obowiązuje tam ten sam czas, co w Portugalii kontynentalnej, a zatem w stosunku do polskiego jest on tam przesunięty o jedną godzinę wstecz.

    Co istotne, tamtejsze lotnisko imienia Cristiano Ronaldo (urodzonego na Maderze), położone 2 km od Santa Cruz, uważane jest za drugi najniebezpieczniejszy port lotniczy świata. Wynika to z tego, że w listopadzie i grudniu 1977 roku miały tam miejsce aż 2 tragiczne wypadki lotnicze, podczas których samoloty wypadły z krótkiego pasa i spadły do oceanu. Dlatego też, na lotnisku tym mogą startować i lądować tylko ci piloci, którzy przeszli specjalne szkolenie dotyczące specyfiki właśnie tego miejsca.

    Na szczęście to już historia i dziś jest ono znacznie bezpieczniejsze niż kiedyś. Wynika to z przebudowy i modernizacji, gdyż w 2000 roku pas startowy został przedłużony do 2781 metrów. Co ciekawe, owo przedłużenie pasa startowego skonstruowano na platformie, która znajduje się częściowo nad Oceanem, zaś wspiera ją 180 kolumn o wysokości 70 metrów każda.

    Ponadto, na Maderę można także łatwo dolecieć z innych lotnisk w Portugalii (np. Lizbona, Porto), a także wielu innych miast świata.

    Oczywiście, na Wyspę Wiecznej Wiosny można też dopłynąć drogą morską.

    Jak poruszać się po Maderze

    Uważam, że najlepszym punktem wypadowym do zwiedzania wyspy jest stolica, czyli Funchal. Co istotne, po Maderze można poruszać się transportem publicznym. Na wyspie jest kilka linii autobusowych, tj. m.in. Horários do Funchal, SAM, Rodoeste i Empresa dos Autocarros do Caniço. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że każda z tych linii porusza się po innej części Madery. Przejazd autobusem z reguły kosztuje od 1,5 do kilku euro.

    Mimo zatem nie najgorszej sieci połączeń, aby zwiedzić wyspę zdecydowanie lepiej jest wypożyczyć samochód niż polegać na transporcie publicznym. Dlatego? Z kilku powodów:

    Przede wszystkim, nie dojedziesz wszędzie autobusem, a zwłaszcza poza skupiskami ludzkimi. Jest bowiem sporo atrakcyjnych miejsc, do których one nie docierają, np. początki interesujących lewad, czy też szlaków górskich. Tymczasem samochodem możesz pojechać tam, dokąd tylko chcesz, a zwłaszcza w miejsca najbardziej niedostępne.

    Po drugie, podróż autobusem trwa znacznie dłużej. Przykładowo, wybrałem się autobusem z Funchal do Cabo Girão i zajęło mi to ponad godzinę, gdyż autobus zatrzymywał się dosłownie w każdej wiosce. Tymczasem, trasa ta liczy jedynie około 15 km, zaś samochodem trwałaby 3 razy krócej.

    I po trzecie, w niektóre rejony wyspy autobusy rzadko kursują, a czasami ostatni przejazd powrotny do domu jest stosunkowo wcześnie i można na niego nie zdążyć.

    Z drugiej jednak strony pod pewnym względem transport publiczny ma przewagę nad wypożyczonym samochodem. Należy bowiem pamiętać, że drogi są tu wąskie, kręte i niebezpieczne, a zatem nie są przeznaczone dla kierowców mało doświadczonych lub też o słabych nerwach. Ponadto, poruszając się tu własnym pojazdem musimy martwić się o miejsce parkingowe, które są płatne, wąskie i czasami trzeba się naszukać, aby w ogóle je znaleźć.

    Alternatywą dla transportu publicznego oraz wypożyczalni samochodów są taksówki, a także rowery. Jednak w tym ostatnim przypadku jest to sport wyłącznie dla zahartowanych i doświadczonych cyklistów, gdyż Madera jest bardzo górzystą wyspą.

    Funchal

    Funchal, stolica Madery, to piękne miasto położone na południowym wybrzeżu wyspy. Jest to tętniąca życiem miejscowość o bogatej historii i kulturze, licząca około 112 tys. mieszkańców.

    Miasto zostało założone w 1421 roku przez João Gonçalves Zarco – odkrywcę Madery. Wkrótce stało się ważnym portem handlowym i ośrodkiem kultury. W XVII wieku Funchal był popularnym miejscem odwiedzin dla angielskich i portugalskich artystów, którzy byli zachwyceni jego pięknem.

    Miasto jest otoczone górami, które zapewniają mu malowniczą scenerię. W centrum Funchal znajdują się wąskie uliczki, pełne kolorowych domów i sklepów.

    W mieście znajduje się wiele zabytkowych budowli, w tym katedra Sé, klasztor św. Jana Chrzciciela i Targ Rybny.

    Funchal jest również popularnym miejscem wypoczynku. W mieście znajduje się wiele hoteli, restauracji i barów.

    Warto również odwiedzić położony kilka kilometrów w górę od centrum Ogród Botaniczny, w którym można podziwiać egzotyczną roślinność z całego świata, a także pałac i park Monte, skąd można zjechać kolejką linową lub dwumiejscowymi sankami wiklinowymi.

    Ceny

    Moim zdaniem, pod względem cen Madera jest dość przystępnym miejscem. Ceny w Funchal są podobne jak w innych państwach europejskich, gdzie obowiązuje waluta euro. Natomiast w mniejszych miejscowościach są one dość niewysokie, jak na polską kieszeń.

    Pamiętajmy jednak, że jest to rejon mocno turystyczny, a zatem ceny uzależnione są też od tego, czy akurat mamy tzw. wysoki sezon.

    Co warto odwiedzić na Maderze?

    Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, Madera oferuje mnóstwo wspaniałych atrakcji turystycznych, nierzadko unikatowych na skalę światową. Moim zdaniem, tydzień na porządne zwiedzenie wyspy to zdecydowanie za mało (jedynie „liźnięcie”), zaś 2 tygodnie to absolutne minimum.

    Postaram się więc wskazać kilka (moim zdaniem) najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia na Maderze. Oto one:

    1. Półwysep Św. Wawrzyńca

    Półwysep Św. Wawrzyńca to nie tylko jedno z najpiękniejszych miejsc na tej wyspie, ale jedno z najbardziej zachwycających, jakie w ogóle widziałem w życiu.

    Tutejszy pejzaż olśniewa swoim majestatem i surowością.

    W miejscu tym – z uwagi na silne wiatry północne i półpustynny klimat – nie rosną drzewa, ale za to można spotkać 31 endemicznych gatunków roślin.

    Jest to też najbardziej wysunięty punkt na wschód wyspy.

    2. Cabo Girão (i inne punkty widokowe)

    Cabo Girão uważany jest na najwyżej położony punkt widokowy w Europie – o ile oczywiście można uznać, że Madera w ogóle jest w Europie (moim zdaniem, zdecydowanie nie).

    Znajduje się on 589 m nad poziomem morza, zaś patrząc w dół wysokość ta rzeczywiście robi wrażenie.

    Taras ma szklaną podłogę, aby podnieść atrakcyjność i wzmocnić wrażenie wysokości.

    Jednak Madera jest bardzo górzystą wyspą, a zatem można tam znaleźć mnóstwo innych wspaniałych punktów widokowych.

    3. Baseny naturalne

    Nie jestem morsem i do tej pory nigdy jeszcze nie pływałem zimą w wodach oceanu. Wszystko jednak zmieniło się do czasu odwiedzenia basenów naturalnych. Czym one są? Otóż baseny naturalne na Maderze to niezwykłe zjawisko, charakterystyczne dla tej wyspy, które łączy urok oceanu z kameralnością przyrody. Powstały one w wyniku działalności wulkanicznej. Wulkaniczna geologia wyspy wpłynęła na kształtowanie się charakterystycznych formacji skalnych, które z kolei stworzyły naturalne baseny. Przez lata, fale oceanu oraz woda deszczowa wypełniły te skalne zagłębienia, tworząc unikalne baseny, które mieszają słodką wodę ze słonymi falami Atlantyku.

    Wytwarzające się naturalnie wulkaniczne baseny zachwycają ludzi swoim unikalnym charakterem. Ich wody, zalane błękitem Atlantyku, kuszą przyjemną temperaturą i krystaliczną przejrzystością. Mieszanka słodkowodnych strumieni i morskich fal tworzy harmonijną oazę relaksu, zapewniając odprężające kąpiele w otoczeniu natury i skalistych formacji.

    To niezapomniane doświadczenie, gdzie ludzie mogą cieszyć się przyrodniczym spa, otoczeni zapierającym dech krajobrazem maderzańskiego wybrzeża. Na zdjęciach widzicie basen naturalny w Porto Moniz, czyli w północno-zachodniej części wyspy. W miejscowości tej są dwa takie baseny, jeden bezpłatny, a drugi płatny (tylko 1,5 euro).

    4. Lewady

    Czymś bardzo charakterystycznym dla Wyspy Wiecznej Wiosny, które w zasadzie można tylko tu spotkać, są lewady. Co to takiego?

    Otóż lewady stanowią unikalny system kanałów nawadniających na Maderze, które poprowadzone są przez malownicze krajobrazy wyspy. Zbudowane zostały jeszcze w XVI wieku, zaś ich całkowita długość na wyspie wynosi ponad 2.500 km. Te sztuczne strumienie wodne mają zazwyczaj swoje źródła w obszarach górskich, a następnie biegną przez różne tereny, dostarczając wodę do obszarów rolniczych i osiedli. Spacerowanie wzdłuż lewad to fascynujące doświadczenie, które pozwala odkrywać uroki przyrody Madery, przechodząc przez tajemnicze lasy, tunele i malownicze wąwozy. Te starannie utrzymane szlaki oferują niezapomniane widoki na góry, doliny i ocean, stanowiąc jednocześnie ważny element kultury i dziedzictwa wyspy. Zrobiły one na mnie ogromne wrażenie i najchętniej przeszedłbym wszystkie z nich. Uważam, że lewady to doskonały sposób na poznanie naturalnego piękna Madery. Spacery po nich są niezapomnianym przeżyciem, które pozwala odkryć ukryte zakątki wyspy. Jest ich mnóstwo, więc wymienię Wam tylko kilka najważniejszych:

    Lewada Ribeira da Jenela (długość trasy: 26,8 km, wiedzie 9 tunelami w kierunku wnętrza wyjątkowej doliny Ribeira da Janela),

    – Levada das 25 Fontes – PR 6 (długość trasy: 4,6 km, prowadzi do miejsca, gdzie można podziwiać 25 naturalnych źródeł),

    – Levada do Caldeirão Verde – PR 9 (długość trasy: 6,5 km, prowadzi przez las laurowy do wspaniałego wodospadu Caldeirão Verde),

    Levada do Rei – PR 18 (długość trasy: 5,3 km, prowadzi do pięknego rezerwatu Ribeiro Bonito),

    Levada do Risco – PR 6.1 (długość trasy: 1,4 km, prowadzi do wodospadu Risco),

    Levada Dos Cedros – PR 14 (długość trasy: 7,2 km, prowadzi przez obszar pierwotnego lasu Madery i las wawrzynowy). Na zdjęciu idę tą lewadą.

    Uwaga, jeśli przyjechaliście samochodem do punktu startowego lewady, to często wskazaną długość trasy musicie pomnożyć przez dwa, gdyż trzeba wrócić po auto.

    5) Las Fanal

    Las Fanal, zwany również Laurissilva, to magiczny las wawrzynowy, który znajduje się w północno-zachodniej części Madery. Jest to jeden z najstarszych lasów na Ziemi, a jego początki sięgają ponad 20 milionów lat temu. Podobno najpiękniej w tym miejscu jest wtedy, kiedy znajduje się tu mgła, gdyż miejsce to ma wówczas bajkowy klimat. Niestety, akurat nie udało mi się tu trafić w taką pogodę.

    Las Fanal jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym dla drzew wawrzynowych, kryptomerii japońskiej, cedrów i sosen. Podobno można tu również spotkać wiele gatunków ptaków, gadów i ssaków, w tym dla orłów, dzięciołów, jeleni i lisów, szczególnie w nocy. Oprócz tego pasą się tu krowy.

    Las Fanal jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce o niesamowitym pięknie i wyjątkowej wartości przyrodniczej.

    Zrobiło ono na mnie ogromne wrażenie, gdyż ma swój niepowtarzalny klimat i na pewno chciałbym tu jeszcze wrócić.

    Porto Santo

    Drugą największą wyspą Archipelagu Madera jest Porto Santo, zwana również „Złotą Wyspą”. Leży ono około 43 kilometrów na północny wschód od wyspy Madera. Jest to popularne miejsce wypoczynku, znane z pięknych plaż i łagodnego klimatu.

    Można tam dotrzeć promem z Funchal lub też samolotem z Madery, Lizbony albo Porto. Prom wyrusza codziennie o 8.00 rano, zaś wraca w godzinach wieczornych (tj. o 19.00, 20.00 lub 22.30). Niestety, na trasie tej nie ma wolnej konkurencji, gdyż kursuje tylko prom jednej firmy – Porto Santo Line. Jego koszt wynosi około 65 euro w dwie strony. Rejs trwa niecałe 2,5 godz.

    Wyspa jest niewielka, gdyż ma około 11 kilometrów długości i 6 kilometrów szerokości, zaś jej powierzchnia wynosi 42,5 km². Największe miasto to Vila Baleira, położone na północno-wschodnim wybrzeżu.

    Wyspa ta znacznie różni się od mocno górzystej Madery, gdyż panuje tam ciepły, półpustynny klimat subtropikalny, z dość ciepłą zimą i często gorącym latem. Dlatego właśnie to Porto Santo, a nie Madera, jest znakomitym miejscem dla plażowiczów.

    Najbardziej znaną atrakcją wyspy jest bowiem jej 9-kilometrowa plaża z miękkim, złotym piaskiem, która jest idealna do wypoczynku i kąpieli słonecznych. Plaża jest również popularnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak surfing, windsurfing i kitesurfing.

    Ponadto bardzo popularny jest też dom, w którym podobno przez kilka lat mieszkał Krzysztof Kolumb.

    Kuchnia na Maderze

    Kuchnia Madery to bogata i różnorodna mieszanka wpływów portugalskich, afrykańskich i morskich. Głównymi jej składnikami są ryby i owoce morza, świeże warzywa i owoce, a także lokalne produkty, takie jak np. lokalne banany, czy też bataty (słodkie ziemniaki).

    Do najbardziej znanych dań kuchni Madery należą:

    a) espada (pałasz czarny)

    Pałasz czarny, zwany również espadą, to ryba głębinowa, która żyje na głębokościach do 1.700 metrów i występuje tylko w 2 miejscach na świecie, tj. w okolicach Madery i Japonii.

    Ryba ta to drapieżnik o długości do 2 metrów i masie do 20 kilogramów. Znana jest ze swojego długiego, wąskiego pyska, który może sięgać długości do 1,5 metra. Pysk jest zakończony ostrymi zębami, które służą do chwytania i zabijania ofiar.

    Mimo jednak swojego przerażającego wyglądu rodem z horroru, ryba ta ma niezwykle delikatne i smaczne mięso.

    Specjalnością tutejszej kuchni jest pałasz czarny przyrządzany ze smażonymi bananami (espada com banana). Nie przypadł mi on jednak do gustu, gdyż nie lubię ryb na słodko. Natomiast bardzo polecam pałasza w wersji wytrawnej (nie na słodko), gdyż ryba ta smakuje wyśmienicie.

    b) sopa de tomate e cebola

    Jest to bardzo smaczna zupa pomidorowo-cebulowa, podawana z jajkiem w koszulce.

    c) Bolo do caco

    Bolo do caco to płaski, okrągły chlebek pieczony na gorącym kamieniu, Przygotowuje się go z mieszanki mąki żytniej i kukurydzianej oraz słodkich ziemniaków, a podaje z masłem czosnkowym lub dodatkami z mięsa.

    d) Poncha

    Poncha to tradycyjny napój alkoholowy z Madery, na bazie brandy, miodu i cytryny, a czasami także i pomarańczy.

    e) wino Madera

    Wino Madera to wzmacniane wino słodkie lub wytrawne, produkowane na wyspie Madera już od XVI wieku. Zwykle ma ono od 17 do 22% alkoholu.

    Jest to unikalne wino, które powstaje w procesie nazywanym „estufa”. Polega on na podgrzewaniu wina w beczkach w kontrolowanych warunkach temperaturowych. Proces ten nadaje mu jego charakterystyczny aromat i smak.

    Madeira International Business Center

    Jeśli chciałbyś zamieszkać w Portugalii, a jednocześnie prowadzić firmę i uniknąć bardzo wysokich podatków charakterystycznych dla tego kraju, to warto z tego punktu widzenia warto rozważyć Maderę. I to nie tylko z tego powodu, że jest to niezwykle piękna „Wyspa Wiecznej Wiosny”. Dlaczego więc?

    Otóż Madera ma szczególny status regionu autonomicznego Portugalii. Dlatego też – w celu przyciągnięcia inwestycji – stworzono tu tzw. Madeira International Business Center (IBC, z ang. Międzynarodowe Centrum Biznesowe na Maderze), czyli uprzywilejowany system podatkowy. Co istotne, jest on o niebo korzystniejszy niż w kontynentalnej części tego kraju (o tamtym systemie przeczytasz w odcinku pt. „Portugalia – Kraina żeglarzy, miłośników ryb i skomplikowanych podatków”).

    Co istotne, aby skorzystać z tych przywilejów podatkowych trzeba się jednak pośpieszyć. Dlaczego?

    Otóż, ten korzystny system podatkowy umożliwia założenie nowych podmiotów w ramach prawnego systemu Międzynarodowego Centrum Biznesowego na Maderze (IBC) jedynie do 31 grudnia 2024 roku. Każdemu zaś, kto z tej możliwości skorzysta, gwarantuje on do dnia 31 grudnia 2028 roku obniżoną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości tylko 5%.

    Aby jednak zakwalifikować się do obniżenia podatków, spółki zarejestrowane w ramach IBC na Maderze muszą spełnić jedno z poniższych wymagań:

    1) Utworzenie od jednego do pięciu miejsc pracy w pierwszych 6 miesiącach działalności i podjęcie minimalnej inwestycji w wysokości 75 000 euro na zakup środków trwałych, materialnych lub niematerialnych, w ciągu pierwszych dwóch lat działalności;

    2) Utworzenie sześciu lub więcej miejsc pracy w pierwszych 6 miesiącach działalności.

    Oznacza to zatem, że założenie firmy na Maderze w ramach systemu Międzynarodowego Centrum Biznesowego i skorzystanie z preferencji podatkowych, wymaga po prostu zainwestowania na tej wyspie.

    Zdziwienie budzi jednak to, że „załapanie się” na ten korzystny system będzie możliwe jedynie do 31 grudnia 2024 roku, zaś preferencje dla firm obowiązywać będą tylko do 31 grudnia 2028 roku. Zapewne tłumaczyć należy to rządami socjalistów w Portugalii, o czym wspominałem w odcinku pt. „Portugalia – wspaniałe widoki, nostalgiczna muzyka i socjalizm w konstytucji”.

    Czy warto zamieszkać na Maderze?

    Uważam, że Madera jest miejscem, co do którego warto wziąć pod uwagę możliwość osiedlenia się tu na stałe. Oczywiście, nie chcę w żadnym wypadku nikogo namawiać do takiego kroku, gdyż powinien to być indywidualny i bardzo dobrze przemyślany wybór samego zainteresowanego. Trzeba jednak dobrze zastanowić się nad tym, gdyż istnieje zarówno szereg zalet, jak też i wad zamieszkania na Maderze. Oto najważniejsze z nich, które dla mnie mają znaczenie.

    Zalety zamieszkania na Maderze:

    1) Pogoda – porównywalny klimat przez cały rok

    Niewątpliwie, stabilna pogoda i klimat przez cały rok jest jedną z największych zalet Madery.

    2) Możliwość szybkiego (i w miarę niedrogiego) dotarcia samolotem

    Dużym plusem tej wyspy jest to, że można tu dotrzeć z Polski w miarę szybko samolotem, co ułatwia utrzymanie więzi z rodziną i przyjaciółmi. W zależności od miejsca startu, lot trwa niecałe 5 godzin.

    3) Bezpieczeństwo

    Madera wydaje się miejscem bezpiecznym, i to zarówno ze względu na niski poziom przestępczości oraz brak terroryzmu, jak też i znaczą odległość od miejsc ostatnich konfliktów wojennych (np. znaczna odległość od Rosji, Ukrainy, byłej Jugosławii, czy też Bliskiego Wschodu).

    4) Możliwość swobodnego osiedlenia się

    Madera należy do Portugalii, a zatem można tu łatwo zamieszkać na zasadzie prawa do swobodnego osiedlania się w ramach Unii Europejskiej.

    5) Kultura europejska

    Portugalia należy niewątpliwie do państw pochodzących z podobnego kręgu kulturowego, co Polska. Jest bowiem krajem europejskim, który wyrósł na 3 podstawowych filarach: filozofii greckiej, prawie rzymskim i na chrześcijaństwie.

    6) Prosty język

    Obowiązujący tu język portugalski należy do grupy języków romańskich (np. włoski, hiszpański), który – z puntu widzenia Polaka – jest stosunkowo łatwy do nauczenia się (w przeciwieństwie np. do arabskiego, chińskiego, czy też gruzińskiego).

    7) Niesamowite piękno

    Mimo niewielkich rozmiarów, Madera oferuje mnóstwo cudownych miejsc i wspaniałych atrakcji turystycznych, nierzadko unikatowych na skalę światową.

    Wady zamieszkania na Maderze:

    1) Madera to wyspa

    Mieszkanie na wyspie, jaką jest Madera, ma wiele zalet, takich jak piękne krajobrazy, spokojne otoczenie i przyjazna atmosfera. Jednak istnieją również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu na wyspie. Oto niektóre z nich:

    a) Ograniczona dostępność towarów i usług

    Wyspy często mają ograniczoną dostępność towarów i usług, ponieważ muszą one być importowane z kontynentu, np. od specjalistycznych produktów spożywczych po dostęp do określonych usług medycznych. Może to oznaczać wyższe ceny i dłuższy czas oczekiwania na dostawę.

    b) Wyższe koszty życia

    Wyspy często mają wyższe koszty życia niż na kontynencie. Jest to spowodowane koniecznością importu wielu towarów i usług, a także ograniczoną konkurencją.

    c) Ograniczona oferta pracy

    Ograniczona liczba miejsc pracy może być problemem dla osób szukających pracy na wyspie. Często bowiem istnieje tam mocno ograniczona możliwości kariery, ponieważ gospodarka zazwyczaj jest oparta na turystyce lub rolnictwie. Może to być szczególnie problem dla osób młodych, które chcą rozwijać swoją karierę.

    d) Zagrożenie naturalnymi katastrofami

    Wyspy są bardziej narażone na naturalne katastrofy, takie jak huragany, tsunami i erupcje wulkanów. Przypominam, że Madera to wyspa pochodzenia wulkanicznego.

    e) Ograniczona różnorodność kulturowa

    Zazwyczaj wyspy mają mniej zróżnicowaną kulturę niż kontynent. Może to być problemem dla osób, które cenią różnorodność i otwartość.

    2) Socjalizm portugalski

    Madera należy do Portugalii. Nie każdy zaś wie, że niestety od czasów Rewolucji Goździków władzę w tym kraju zdominowały 2 lewicowe partie, tj. Partia Socjalistyczna, która oficjalnie zakłada eliminacje kapitalizmu oraz Partia Socjaldemokratyczna. Ponadto, w Preambule obowiązującej Konstytucji Portugalii zapisano dążenie do stworzenia społeczeństwa socjalistycznego. Więcej na ten temat dowiesz się w odcinku pt. „Portugalia – wspaniałe widoki, nostalgiczna muzyka i socjalizm w konstytucji”.

    Niewątpliwie okoliczności te mogą mieć istotny wpływ na podwyżki podatków, zagrożenie prawa własności, a tym samym pogorszenie warunków życia w tym kraju.

    3) Członkostwo w UE

    Niewątpliwie członkostwo Portugalii w Unii Europejskiej ułatwia polskim obywatelom osiedlenie się na Maderze. Z drugiej jednak strony wiąże się to także z tym, że na tej wyspie obowiązywać będą wszystkie niekorzystne dla naszej wolności przepisy unijne, w tym te najbardziej niedorzeczne, np. wynikające z polityki klimatycznej (nakaz zeroemisyjnych budynków, zakaz samochodów spalinowych, itp.).

    Innymi słowy, nie uciekniesz na Maderę przed absurdami Unii Europejskiej.

    4) Brak możliwości opuszczenia wyspy w sytuacjach ekstremalnych

    Sytuacja, w której zablokowana jest możliwość opuszczenia lub ucieczki z wyspy, może być bardzo trudna i stresująca. Może wywołać uczucie strachu, bezradności i izolacji.

    Istnieje wiele możliwych przyczyn takiej sytuacji. Może to być spowodowane przez naturalne kataklizmy, takie jak huragan, tsunami lub wybuch wulkanu. Może to być również spowodowane przez działania człowieka, takie jak np. wojna lub zakaz opuszczania wyspy z powodu epidemii.

    Należy zatem pamiętać, że w sytuacjach ekstremalnych wyspy nie da się tak prosto opuścić jak zagrożonego miejsca na kontynencie.

    5) Możliwość zablokowania wyspy przez wrogie siły zewnętrzne

    Blokada wyspy przez wrogie państwo zewnętrzne jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców wyspy. Może ona powodować znaczne zakłócenia w życiu codziennym, a nawet doprowadzić do śmierci.

    W przeszłości wielokrotnie blokowano wyspy, zwłaszcza położone w strategicznym miejscu (np. Malta w trakcie II Wojny Światowej).

    Blokada może być przeprowadzona na wiele różnych sposobów. Najczęściej polega ona na zablokowaniu dostępu do wyspy drogą morską lub powietrzną. Wrogie państwo może również zastosować sankcje gospodarcze, które utrudniają lub uniemożliwiają wyspie import niezbędnych towarów i usług.

    Skutki blokady mogą być bardzo poważne. Mogą one przykładowo obejmować:

    a) Niedobór żywności i innych podstawowych towarów,

    b) Problemy z zaopatrzeniem w energię elektryczną i wodę,

    c) Słabe bezpieczeństwo i porządek publiczny,

    d) Rosnące napięcia społeczne i polityczne, wzrost przestępczości

    Podsumowanie

    Madera to niesamowita wyspa położona na środku Oceanu Atlantyckiego. Jest to niewątpliwie miejsce, które robi ogromne wrażenie nawet na wytrawnych podróżnikach. Oferuje ona szereg zalet, takich jak stały i łagodny klimat, niesamowite widoki, bezpieczeństwo oraz w miarę szybki transport lotniczy do Europy.

    Dlatego z pewnością warto odwiedzić tę wyspę. Czy jednak warto tu zamieszkać na stałe? Uważam, że jest to kwestia bardzo indywidualna.

    Życie na Maderze ma bowiem również pewne wady, które szerzej opisałem w tym artykule. Dlatego też należy wziąć je pod uwagę przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu na tej wyspie.

    Gorąco polecam jednak najpierw odwiedzić Maderę. Być może będzie to właśnie Twój raj na Ziemi.

    Postaw mi kawę

    Na zakończenie ma do Ciebie prośbę. W prowadzenie tego bloga i podcastu wkładam sporo serca i czasu. Treści te są dostępne za darmo, a przygotowując je zazwyczaj popijam kawę (uwielbiam kawę!). Jeśli uważasz je za wartościowe, a chcesz wesprzeć moją działalność w internecie, to… możesz mi postawić wirtualną kawę! 🙂

    Odbywa się to za pomocą platformy Buy coffee.to.

    Szczegóły znajdziesz w linku poniżej.

    Klikając w ten link przejdziesz do mojego profilu, gdzie w prosty sposób możesz postawić mi kawę.

    Postaw mi kawę na buycoffee.to

    Jeżeli podoba Ci się idea niniejszego bloga to proszę o jego udostępnienie, polubienie lub skomentowanie – dzięki temu ma on szanse dotarcia do szerszego kręgu odbiorów, a być może wśród nich są osoby, które bardzo potrzebują zawartych w nim informacji. Polecam także zapisanie się na mojego Newslettera – wtedy nie umknie Ci żaden odcinek tego bloga, a także polubienie mnie na Facebook-u i Instagramie.

    Copyright © 2024 Rafael del Viaje

    4 komentarze do “Madera – raj dla turystów, czy miejsce warte zamieszkania?”

    1. Bardzo dobry wpis. Po jego przeczytaniu wiem dużo więcej o Maderze i uzyskałem najważniejsze informacje na temat tej wyspy. Teraz zamierzam ją odwiedzić. Dziękuję Panie Rafale

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *